Sudan’da geçiş meclisi belirlendi

Sudan’da Özgürlük ve Değişim Hareketi, geçiş meclisi için 8 kişi ve hükümet başkanlığı için de bir ekonomistin ismini belirledi.  Özgürlük ve Değişim Hareketi’nden bir yetkili Reuters’a geçiş meclisi için 8 kişinin ve hükümet başkanlığı için de bir ekonomistin ismini belirlediklerini açıkladı. 8 üyeden 3’ünün kadın olacağı belirtildi. Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed’in geçtiğimiz hafta Sudan’daki taraflar arasında arabuluculuk amacıyla Hartum ziyareti kapsamında yapılan görüşmelerin ardından söz konusu isimler belirlendi. Geçiş meclisinin 8’i sivil ve 7’si ordudan 15 üyeden oluşması öngörülüyor.

Sivil itaatsizlik eylemi

Öte yandan Sudan’da diktatörlüğün devrilmesi ardından diktatör Ömer El Beşir’e karşıtı gösterileri fırsat bilep yönetime el koyan Askeri Konsey’e karşı başlatılan sivil itaatsizlik eylemi de sürüyor.  Geçen hafta askeri karargah önündeki oturma eylemine yönelik gerçekleşen 100’den fazla Sudan’nın yaşamını yitirdiği katliamın ardından toplumsal tepki hareketi, Pazar gününden itibaren sivil itaatsizlik eylemi başlatmıştı.  Katliam ardından, gözaltına alınan Sudanlı üç muhalif de serbest bırakıldı. Pazartesi günü başkent Hartum’da sadece bir kaç dükkan kapılarını açtı.

Büyük çoğunluğu kapalı kaldı. Elektrik ve internet kesintileri iletişimi zorlu hale getirdi.  Başkentte bir kaç otobüs sadece çalışırken, Batılı medyaya konuşan bazı şoförler, çalışsalar bile bunun devrime destek olmadıkları anlamına gelmediğini belirttiler.   Protesto hareketine göre 3 Haziran’daki katliamda en az 108 kişi hayatını kaybetti.   Binlerce kişi 6 Nisan’dan bu yana askeri karargah önünde oturma eylemi yapıyordu. Önce diktatör Ömer El Beşir’e karşı başlatılan oturma eylemi, Beşir rejiminin 11 Nisan’da düşmesi ardından bu kez yönetime el koyan askerlere karşı yürütülmüştü.  

 HARTUM