Sudan’da müzakereler başlayacak

Sudan’da 3 günlük sivil itaatsizlik ardından iktidarı 11 Nisan’dan bu yana elinde tutan askerler ile siviller arasında müzakereler başlayacak. Askerlerle muhalefet arasında Etiyopya, arabuluculuk yaptı.

Sudan’da diktatör Ömer El Beşir’in halkın büyük eylemleri sonucunda zayıflaması ve ardından askerler tarafından görevden alınması ardından başlayan süreç kaosa evrildi. Halkın devrimine el koymak ve El Beşir’in yerine kendilerini iktidarda tutmak isteyen askerler, son 10 günden beri halka saldırıp 100’den fazla kişinin ölümüne sebep olmuştu.

Kaos sonrasında üç gündür ise sivil itaatsizlik hareketinin düzenlediği üç günlük eylemler ardından siviller ile askerler arasında Etiyopya arabuluculuğu ile müzakerelerin başlayacağı belirtildi.

Özgürlük ve Değişim için Birlik (ALC) Sudanlıları bugünden sabahtan itibaren iş başı yapmaya çağırdı. Üç günlük eylem boyunca bütün ülke hayalet ülke halindeydi. Geçici Askeri Konsey de tutukladığı protestocuları ‘iyi niyet’ göstergesi olarak serbest bırakacak.

HARTUM