Sürgün’de yazışmak

FEHMİ KATAR / BERLİN

Almanya PEN’in sürgündeki yazarlar edebiyat serisi kapsamında birbirini tanımayan, farklı ülkelerden iki yazarın bir birine yazdıkları mektuplar kitaplaştırıldı. 17 yaşından beri Berlin’de yaşayan Macar asıllı Terézia Mora ve iki yıl önce Türkiye’deki baskılardan dolayı Almanya’da sürgünde bulunan yönetmen, yazar ve gazeteci Şehbal Şenyurt Arinli arasındaki mektuplaşmadan özel bir edebi yapıt ortaya çıktı.

Hrant Dink belgeseli başta olmak üzere sayısız belgeselin altına imza atan, uzun yıllar DTK çalışmalarında yer alan ve aynı zamanda senaristlik ve yazarlık da yapan gazeteci, yazar ve yönetmen Şehbal Şenyurt Arinli ile kısa süre önce edebiyat ödülü alan Terézia Mora arasında haftalarca süren yazışmalar, “Zwei Autorinnen im Transit” ismiyle kitaplaştırıldı. Berlin’deki Akademie der Künste’de gerçekleştirilen okumada, eski PEN başkanı yazar ve gazeteci Gert Heidenreich, PEN Almanya başkan vekili ve sürgündeki yazarlar programı sorumlusu yazar Franziska Sperr ve oyuncu Helene Grass’ın katıldığı programda iki yazar mektuplaşma serüvenleri hakında konuştu ve mektuplarından kesitler okudular.

 Şehbal Şenyurt Arınlı Almanya’ya gelme serüvenini ile ilgili, başka bir çıkış yolu kalmadığı, son ana kadar beklediğini en son gözaltına alındığında soruşturma esnasında karar verdiğini ve kafasında onca çelişki ve bilinmezlikle Almanya’nın yolunu tutuğunu belirtti. Macar asılı yazar Terézia Mora ise küçük bir kasabada edebiyata ilgi duyan tek çocuk olarak büyüdüğünü, bütün çocukluğu boyunca büyüyüp özgür olabileceği bir yere gitmenin hayalini kurduğunu belirterek, duvarın yıkılması ile beraber 17 yaşındayken geldiği Berlin’de aradığı özgürlüğü bulduğunu ve Berlin’e taşıdığını belirtti.

‘Ben Almanya’ya değil Berlin’e göç ettim’

 İki yazarın iç dünyalarına, yaşama dair endişelerine ve gelecek tahayyüllerine dair yazdıkları mektuplarda öne çıkan konulardan biri de otoriter, ırkçı hükümetler ve onların arkasından komplo teorileri ile sürüklenen topluma dair endişeleri oldu. Bir taraftan savaş politikası ile mültecileri, mülteciliği bizzat oluşturan Erdoğan rejimi diğer taraftan komplo teorileri ile Batı’ya giden mültecilerin güzergahı olan Macaristan’daki, mültecilere ve azınlıklara savaş açan ırkçı Orbán hükümeti.  İlk defa Berlin’de yapılan okuma ile yüz yüze gelen iki yazar, özel yaşamı, politikayı ve toplumsallığı kendi kişisel pencelerinden, zaman zaman geldikleri ülkelerin belli tarihsel dönemlerine atıfta bulunarak ele aldığı uzun süren mektuplaşmaları, Berlin’deki binooki-Verlag Yayınevi tarafından iki dilde kitaplaştırılarak edebiyat severlerle buluşturuldu.