Suriye Lideri Beşar Esad’a UCM yolu gözüküyor

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon’a, özgürlük ve demokrasi isteyen halka karşı askeri operasyonları durdurduklarını açıkladı. Esad’ın belirttiklerini BM Genel Sekreteri’nin Sözcüsü açıkladı. Sözcü, Esad ile BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un bir telefon görüşmesi yaptığını söyledi. Açıklamada “Genel Sekreter her türlü askeri operasyonların ve toplu tutuklamaların derhal sona ermesi gerektiğini vurgulamıştır. Başkan Esad da asker ve polisin sürdürdüğü operasyonların durduğunu bildirmiştir” denildi. Sözcü, Esad’ın BM’den 5 aydır devam eden halk ayaklanmasında yaşananları soruşturması için bir heyet göndermesini istediği de belirtildi.

50 suç işlendi
Şam yönetiminin bu açıklamasından sonra BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, Suriye’de sivil halka karşı insanlık suçu işlenmiş olabileceği belirtiliyor. Üst düzey BM insan hakları yetkilileri, Şam’da yaşananlarla ilgili hazırladığı rapor dün yayımlandı. Raporda, Esad hükümetinden “çeşitli seviyelerde” 50 suç sanığıyla ilgili bir liste yapıldığı kaydedildi.
Raporda, Suriye’deki gerginlikte Temmuz ayı ortasına kadar 1900 kişinin hayatını kaybettiği ifade edildi.
BM diplomatları, İnsan Hakları Başkanı Navi Pillay’ın Güvenlik Konseyi’nin Suriye’de demokrasi yanlısı göstericilere yapılan baskı konusunu Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) göndermesini isteyeceğini söyledi.

‘Yönetim İslamcılarla paylaşılacak’
Bu arada Suriyeli muhaliflerden Muhammed Rahhal, Devlet Başkanı Esad ile Müslüman Kardeşler Örgütü’nün yönetimi paylaşma konusunda anlaştığını ileri sürdü. Rahhal, yakında Suriye’de yeni hükümetin kurulacağını, yeni kurulacak kabinede İhvan-ı Müslimin’den 4 kişinin de yer alacağını iddia etti.
Sözkonusu iddiayı daha önce laik muhaliflerden Muhyiddin Lazikani dile getirmişti. Lazikani, Esad ile görüşen Türk Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun yeni yönetimin Baasçılar ve İslamcılar arasında paylaştırılması konusunda Şam yönetimini ikna ettiğini ileri sürmüştü.

Diğer yandan İsviçre, hükümet aleyhinde gösteri yapan protestoculara karşı düzenlenen operasyonlar nedeniyle Şam yönetimine güçlü bir mesaj göndermek için Suriye büyükelçisini geri çekti. Açıklamada, büyükelçinin istişareler için geri çekildiği, bu kararın, “diplomatik ilişkilerin koparılması” anlamına gelmediği ifade edilirken, Suriye’ye baskıyı derhal sona erdirmesi çağrısında bulunuldu.

WASHINGTON