Suriye trafiği!

Fransa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu Başkanı Marielle de Sarnez ve beraberindeki Fransız heyet Rojava’yı ziyaret edip çeşitli siyasi temaslarda bulunurken; söz konusu ziyaretin hemen ardından Fransa Dışişleri Bakanı le Drian’ın 13 Haziran’da Türk Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile Ankara’da görüşeceği açıklandı.

Muhtemel Türkiye ziyaretinin temel konusunun Suriye olduğu açık. Geçtiğimiz hafta Alman basınına yansıyan Washington ile Berlin arasında yürütülen ‘gizli görüşmeler’ sonucunda Almanya hükümetinin Suriye’de “Güvenli bölgenin korunması için askeri katkıya hazır olduğunun sinyalini verdi.” ifadesi kullanılmıştı. Almanya, uluslararası koalisyona Tornado keşif uçakları ve havada yakıt ikmali yapabilen uçakla destek veriyor. Bunun için Ürdün’de konuşlandırılan Alman birliğinin görev süresi 31 Ekim 2019’da sona eriyor. Alman basını Alman hükümetinin Washington’a Ürdün’de konuşlandırılmış askerlerin görev süresinin uzatılması yönünde talepte bulunduğunu ifade ediyor. Diğer taraftan Fransa daha önce ABD’nin güvenli bölge konusundaki önerisini kabul etmişti.

Fransa özellikle ABD’nin asker çekme kararından sonra Suriye’ye askeri olarak müdahil olmaya devam edeceğini belirtmiş ve Demokratik Suriye Güçleri’de dahil ABD’nin tüm ortaklarının ‘güvenliğinin sağlanmasıyla yakından ilgileneceğini’ açıklamıştı. Bu tartışmalarda Türkiye’nin de çeşitli talepleri bulunuyor. Her zaman olduğu gibi Erdoğan’ın hedefinde yine Kürtler bulunuyor. Türkiye-Suriye sınırında YPG’den arındırılmış güvenli bir bölge oluşturma konusunda diplomasi trafiğini her fırsatta yeniliyor.

13 Haziran Fransa ve Türkiye Dışişleri Bakanlarının görüşmesinin ana konusu da tam da Suriye krizi. Fransa’nın tek derdi Türkiye ile çeşitli temaslar kurmak değil, aynı zamanda bölgedeki diğer güçler karşısında elini güçlendirecek yeni stratejik ortak arayışında. Ankara’da yapılacak görüşme bu anlamda Fransa için önemli. Fransa’nın Türkiye ile ne zaman bir derdi olduğunda gündeme gelen Ermeni katliamının tanınması meselesi ve devamında Paris’te 6 yıldır düğümlenen ve bir soruşturmaya karar kılınan Paris’te katledilen üç Kürt kadın devrimcinin davası vb konularda bu nedenle Suriye kriziyle birlikte okumak yanılgı olmaz!

Görüşmenin diğer gündemleri arasında ise yine bölgesel göç konusu. İran krizi ve halen bölgeden sürekli Akdeniz’i aşarak gelen göç konusunda Türkiye ile yeniden sıkı pazarlıklar yapmaya çalışan Fransa, Türkiye’nin AB ile yapmış olduğu anlaşmanın taahhütlerini yeterince uygulamadığını düşünüyor. Diğer taraftan Türkiye’nin Fransa’da açmak istediği liseler gündem olacak. Türkiye Paris elçiliğinden Dışişleri Bakanlığı ziyaretine dair yapılan açıklamada konunun her iki bakanın görüşmesinde gündeme geleceği ifade ediliyor.

Anlaşılan Suriye trafiği devam ediyor. Müttefikleri başından itibaren değişen Suriye krizi etrafında Fransa Türkiye ile yeniden stratejik bir ortaklık geliştirir mi bilinmez ama ABD’nin son aylarda Türkiye ile geliştirdiği görüşme trafiğine bakılırsa Fransa’dan önce kolları sıvadığı açık!