Suriye’de şiddetli çatışmalar

Halep’in batısındaki bölgede Suriye ordusu ve Türk devletinin himayesindeki çete grupları arasında ateşkese saatler kala  dün şiddetli çatışmalar yaşandı.

İşgalci Türk devleti ve bağlı Cephet El Nusra çeteleri arasında, Halep’in batısında bulunan Meqbera İngiliz, Kefer Hemrê bölgelerinde ve Halep’in kuzeyinde bulunan Kalisto bölgesinde şiddetli çatışmaların yaşandığı bildirildi.

Ağır silahlarla devam eden şiddetli çatışmalar, Suriye ordusuna ait savaş uçakları koordinesiyle devam ediyor.

İdlib’de çok sayıda ölü

Merkezi Londra’da bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Suriye ordusuna ait savaş uçaklarının İdlib’de sivil yerleşim alanlarını hedef alması sonucunda 6’sı çocuk, 18 sivilin hayatını kaybettiğini duyurdu.

SOHR, Suriye ordusunun İdlib’in merkezine yönelik saldırılarında 7 kişi hayatını kaybederken, şehrin kuzeydoğu kırsalında yer alan Biniş’te bir pazarı hedef alan saldırıda da 7 kişi yaşamını yitirdiğini belirtti. İdlib’in güneydoğu kırsalındaki Neyreb kasabasında da 4 sivilin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, saldırıların Türkiye ve Rusya’nın anlaşmasıyla 12 Ocak saat 00.01’den itibaren uygulanması öngörülen ateşkese saatler kala gerçekleşmesine dikkat çekti.

HALEP/LONDRA