Suruç’ta hedefte Yüksekdağ var mıydı?

Sabah gazetesi yazarı Hilal Kaplan Suruç Katliamı’ndan hemen sonra bir tweet attı: “Yüksekdağ’ın Suruç toplantısına gelmesi bekleniyormuş. Son anda iptal edilmiş. Neden gitmediği haklı bir ‘istihbari soru’dur.”

Ardından geçici hükümet sözcüsü Bülent Arınç Bakanlar Kurulu topantısı daha bitmeden basının karşısına çıktı ve şöyle dedi: “HDP’li yöneticiler, belediye yetkilileri açıklamada neden yoktu?”

O gün orada kimi HDP yöneticilerinin olması beklenmiş. 

Hilal kaplan, HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ’ın ismini bizzat telaffuz etti. Yüksekdağ, Arınç ve Kaplan’a şöyle yanıt verdi: “Patlamadan bir gece önce miting için Suruç’taydım. Birileri kalacağımı düşünmüş demek ki. Ama ben düşünmedim, düşünemedim.” Figen Yüksekdağ 19 Temmuz günü Rojava Devrimi’nin 3. yıldönümü vesilesiyle Suruç’ta yapılan mitingteydi. Anlaşılan o ki katliamı yapanlar Figen Yüksekdağ’ın da orada olacağını düşünmüşler. 

Yüksekdağ orada olmadığı için Hilal Kaplan ve Arınç kızgınlar. 

İşte bu nedenle Arınç ve Kaplan HDP’ye soruyorlar: “Siz neden orada değildiniz, neden yöneticileriniz yoktu?” 

Selahattin Demirtaş tweet hesabından soruyu şöyle yanıtladı: “Merak etme, hepimiz bir gün eninde sonunda ölenler arasında olacağız. Üzme kendini”. 

HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ, Hilal Kaplan’a şöyle sesleniyor: “Suruç’ta katledilen HDP’li ve sizin olmayacağınız kadar insandı. Ama bunu anlamak için de bir miktar insanlık gerekiyor. Ben de soruyorum; her gün canımızdan can koparken topunuzun içinde neden bir insan yoktu? 

Hepsini bu kadar mı tükettiniz?  “Allah için soruyorum, sizden farklı diye yaradılanı bu kadar mı sevmediniz?”

Anlaşılan o ki 31 canın ölmesi Kaplan ve Arınç’a kafi gelmemiş. 

HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ devamında şöyle diyor: “Ellerinde kitapları, fidanları, oyuncaklarıyla gelen çocuklara kıyabileceklerini düşünemedim. Düşünemedik! Aşağılık düşünemiyoruz işte. Budur zaafımız… Keşke orada olsaydım! Onlarla birlikte değil, onların yerine ölseydim. Neden HDP Eşbaşkanı ve vekilleri ölmedi diyen insan müsveddeleri bizi ya kurban ya da katil ilan etmezse mutlu olmuyor”.

Bülent Arınç ve Hilal Kaplan mutsuz! 

Zerre kadar vicdanı olan hangi insan bu kadar düşkün olur? 

“Neden siz de ölmediniz” diyorlar. Şimdi sorarım size; Arınç ve Kaplan ile o katliamı yapan bombacı arasında bir fark var mı? Biri öldürüyor öbürü “Neden siz de ölmediniz” diyor. 

HDP meclisi olağanüstü toplantıya çağırdı ve yas ilan edilmesini istedi. Bülent Arınç, HDP’nin talebine, “Biz hükümet olarak TBMM’yi olağanüstü toplantıya çağırmakta fayda görmüyoruz. (…) Bunun için ulusal yas ilan edilmesi, bu ve buna benzer olaylarda her gün tek tek yapmaya kalkarsak bu anlamını da kaybeder” dedi. 

Yeni Şafak yazarı Cemile Bayraktar ise tweet hesabında “Demirtaş’ın kurşun askerleri, yanlış olmasın ellerindekiler oyuncak, Kobani’ye gidiyormuş, iyi piyon olur bunlardan satrançta eksik taş varken” dedi. Asgari insanlık icabı biri böyle dediğinde “ayıptır” denir ve kınanır. Ama bunlar hiç utanmadan-sıkılmadan hakaret etmeyi sürdürüyorlar. Rahatlar çünkü, kendi cemaatleri tarafından ayıplanmayacaklarını biliyorlar.

Cemile Bayraktar gibi düşünen binlerce AK trol var. Onlara diyeceğim şudur: İnsan değilsiniz! 

31 insan paramparça!  31 insanın paramparça olmasına “oh olsun” diyorlar.  Ben paramparça olurken, ben ağlarken sen “oh” diyorsan ve gülüyorsan hiç kusura bakma biz kardeş değiliz! 

KCK yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil bayık Fırat Haber Ajansı’nda yayınlanan röportajında önemli bir tespit yaptı: “AKP DAİŞ’tir; DAİŞ’de AKP!” Ve o DAİŞ Kobanê’de kaybetti, Til Elyad’ta kaybetti. Hesekê’de kaybediyor. Rakka ve Cerablus’un özgürleştirilmesiyse çok yakın. 

Bu DAİŞ’in sonu demek. O yenilmez DAİŞ efsanesi bitiyor. Şimdi yeniden moral üstünlüğü elde etmek ve kazanmak istiyor. DAİŞ’i katliamlar büyüttü ve şimdi aşağı düşüşünü katliamlarla engelleme çabasında.”

Suruç’ta bir katliam yaşandı. Peki gözaltına alınan tek bir DAİŞ üyesi, Türkiye’deki bağlantılarına dönük tek bir polis operasyonu gördünüz mü?

Hayır! Aksine katliam mağduru Kürtlere ve sosyalistlere dönük operasyonlarını arttırdılar. 

Hilal Kaplan’a soruyorum: Figen Yüksekdağ’ı o gün Amara Kültür Merkezi’nde kim bekliyordu, beklendiği bilgisini nerden aldınız ve Suruç’taki katliamda hedefte Figen Yüksekdağ’da var mıydı? 

Hilal Kaplan ya bu sorulara düzgün yanıt verecek ya da “faillin ortağısın” diyeceğim.