Sürükleyip götürdüler

Türk devlet güçleri, Amed’in Bağlar ilçesinde evlerini basarak darp ettikleri Mehmetşah Bozkuş’u, kalp krizi geçirmesine rağmen kızıyla birlikte yerde sürükleyip gözaltına aldılar.

AKP-MHP hükümeti, siyasi soykırım operasyonlarıyla gözaltı ve tutuklamayı sürdürüyor. Iğdır’da Amed’e kadar onlarca kişi gözaltına alındı.

Türk devlet güçleri, Amed’in Bağlar ilçesi Bağcılar Mahallesi’nde bulunan bir eve gece saat 01.30 sıralarında  baskın düzenledi. Kapıyı kırarak eve giren polis, evde bulunanlara hakaret etti. Polis, evde ikamet eden Mehmetşah Bozkuş ile kızı Leyla Bozkuş hakkında gözaltı kararı olduğu gerekçesiyle gözaltına almaya çalıştı. Edinilen bilgilere göre, eve girer girmez evde bulunan aile bireylerini yere yatıran polis, Mehmetşah’ı yerde sürükleyerek gözaltına almaya çalıştı ve bu sırada Mehmetşah kalp krizi geçirdi. Buna rağmen hem Mehmetşah hem de kızı Leyla gözaltına alındı. Ailesi durumları ile ilgili bir şey öğrenemediklerini, bilgi alamadıklarını ifade etti. Evde yapılan aramada ise evin darmadağın edildiği görüldü.

Bağlar’da dün sabah saatlerinde de bir eve baskın düzenlendi. Evin kapısının kırıldığı baskında, polislerin yanlarında getirdiği köpekle evde arama yaptığı ve evin tüm eşyalarının dağıtıldığı belirtildi. Ev sahibi M. Emin Akgün’ün, 6-8 yaşlarında olan iki çocuğunun önünde darp edildiği kaydedildi. Evdeki aramanın ardından M. Emin Akgün ve 4 aylık hamile eşi Rabia Akgün ile evde misafir olarak bulunan ve ismi öğrenilemeyen bir kadın gözaltına alındı.

Iğdır’da 6 kişi

Iğdır’da da dün birçok eve baskın yapıldı. Sosyal medyada “Örgüt propagandası” yaptıkları öne sürülen Iğdır Belediye Meclisi Üyesi Bülent Baydar’ın da aralarında olduğu 6 kişi gözaltına alındı. 6 kişi, sağlık kontrolünün ardından Emniyet’e götürüldü.

Antep’te 2 tutuklama

Antep’te sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla gözaltına alınan 6 kişi, Emniyet’teki ifade işlemlerinin ardından sonra adliyeye çıkarıldı. Savcıya ifade veren 6 kişiden M.D. ile Ş.Y. tutuklanma talebi, A.Ş., U.K., T.Ç. ve C.K. ise adli kontrol talebi ile Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Mahkemede ifade veren M.D. ile Ş.Y.’yi tutuklanırken A.Ş., U.K., T.Ç. ve C.K.’yi  ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

HDP Muş’a baskın ve gözaltı

Muş’ta ise dün sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş İl Eşbaşkanları Ferhat Çakı ve Muhlise Karagüzel ile Kudbettin Çelik gözaltına alındı. Evlerin didik didik aranmasının ardından parti binasına da baskın düzenlendi. Gözaltına alınan eşbaşkanları kelepçeli şekilde il binasına getiren polis, HDP il binasında 8 saat boyunca arama yaptı. Arama sonrası il binasında ayrılan polis, Çakı ve Karagüzel’i Muş Emniyet Müdürlüğü’ne götürdü.

Sindirmeye çalışıyor

 Baskını kınayan HDP Muş Milletvekili Mensur Işık, “Bu yaklaşım yılardır demokratik siyaset yapmak isteyen partimiz HDP’yi sindirmeye yöneliktir. AKP-MHP faşist bloğu her gün zayıflarken, her geçen gün halkın partimizi sahiplenme oranı yükseliyor. Bunu gören faşist blok bizleri sindirmeye çalışıyor. Son günlerde bölgede bir çok partili arkadaşımızı gözaltına alıp tutukluyorlar. Unutmasınlar ki ne olursa olsun asla pes etmeyeceğiz ve bir adım bile geri adım atmayacağız. Demokratik siyaseti ve barışı inşa etmek için her zaman mücadele edeceğiz” dedi.

AMED/MUŞ