Tabutta çıkarmaya uğraşıyorlar

Meles Tekin 75 yaşında, hasta ve artık yürüyemiyor bile ama Türk yargısı ve ADli Tıp Kurumu’nda göre cezaevinde tutulabilir. Denetimli serbestlik veya ev hapsi talebi de reddedildi.

Kesinleşmiş cezası nedeniyle Nisan 2018’de tutuklanarak cezaevine gönderilen, birden çok hastalığı bulunan ve artık yürümekte zorlanan 75 yaşındaki Meles Tekin için Adana’dan sonra Elazığ Araştırma Hastanesi’nde hazırlanan ATK raporunda da “Cezaevinde kalabilir” denildi.

Mardin’de kesinleşmiş 4 yıl 2 ay hapis cezası olduğu gerekçesiyle tutuklanarak cezaevine gönderilen 75 yaşındaki Meles Tekin, daha sonra Elâzığ Cezaevi’ne sürgün edildi.

Üstelik eksik doktorla

Burada yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle sürekli revire çıkarılan Tekin, Adli Tıp Kurumu (ATK) raporu için dört kez dilekçe verdi. 1 yıl 5 aydır cezaevinde tutulan Tekin’in durumu her geçen gün kötüye giderken Elazığ ATK tarafından gönderilen son raporda da eksik doktorla karar alınarak Meles için “Cezaevinde kalabilir” yanıtı verildi.

Son başvuruya da ret

İlk olarak Adana’ya sevk edilen Meles’in ATK raporu, tutuklandıktan 5 ay sonra 2018 yılı Ekim ayında cezaevine ulaştı. Raporda, Meles için “Cezaevinde kalabilir” denildi. Raporla birlikte avukatların “denetimli serbestlik” ve “ev hapsi” talebi de reddedildi. Karara itiraz edip yeniden başvuru yapan avukatların son başvurusu da reddedildi.

Ameliyat olması gerekiyor

 Koğuşta bulunan tutsakların desteği ile günlük ihtiyaçlarını karşılayabilen Tekin’in kalp, göğüs, tansiyon ve şeker hastalıkları bulunuyor. Cezaevinde sürekli tansiyonu yükselen Tekin’in iki günde bir revire çıktığı ve vücudunda şişkinlik olduğu da aktarıldı. Gittikleri her görüşten sonra annesinin durumunun daha da kötüye gittiğini söyleyen Amina Tekin, “Bir yıl 5 aydır cezaevinde. Birçok rahatsızlığı var. Yemeklerini yiyemiyor, bakımı yapılmıyor. Koğuştaki arkadaşlar anneme bakıyor. En son parça almışlar. Durumu hiç iyi değil. Cezaevinde tek bir ihtiyacını karşılayamıyor. Tutsaklar yemek verip, duşunu aldırıyor. Yürümekte zorlandığı ayağı hastalıktan yemyeşil olmuş. En son ameliyat edilmesi gerekiyordu ama cezaevi reviri dışında bir hastanede ameliyatı kabul etmedikleri için o da orada ameliyat olmak istemiyor” dedi.

ELAZIĞ


Tutsak dengbêj hastaneye gönderilmiyor

Prostat ve şeker hastası olan tutsak dengbêj Axîn Biro hastaneye sevk edilmiyor.

Alanya L Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan ‘Dengbêj Axîn Biro’ adıyla bilinen İbrahim Ertaş, 13 Kasım 2015’te İzmir’in Gaziemir ilçesinde gözaltına alınarak “örgüt yöneticisi olmak” iddiasıyla tutuklandı. 5 yıldır tutuklu bulunan Ertaş’ın davası devam ediyor.

Ertaş’ın eşi Gevre Ertaş, eşinin prostat ve şeker hastası olduğunu belirterek, “5 yıldır yaşanan hukuksuzluğun yanı sıra sürgün edilmesi ile birlikte bir kez daha cezalandırmaya gidildi” dedi. Cezaevinde yaşanan ihlallere dikkat çeken Ertaş, “Onu ve arkadaşlarını hastaneye götürmüyorlar. Onlara baskı yapıyorlar. Ellerindeki radyoyu almışlar. Gazeteleri de vermiyorlar. Mektup ve kargolar da çok geç veriliyor. Prostat ve şeker hastası olan eşimin hastaneye gitmesi gerekiyor, ancak buna izin verilmiyor” dedi.

Eşinin Diyarbakır’daki cezaevinde de tutulabileceğini belirten Ertaş, “Sırf biz acı çekelim diye uzaklara sürgün ediyorlar. Yeter artık hukuksuz tutuklamanın yanı sıra bir de bu sürgün yaşatılıyor. En azından Diyarbakır’a getirsinler. Sadece bu değil en doğal hakları olan hastane hakları da verilsin. Bütün hasta tutsaklara uygulanan bu işkence son bulsun” şeklinde konuştu.


Tutsağın dede talebine ret

Mersin Tarsus T Tipi Cezaevi’nde tutulan gazeteci Diren Keser’in Alevi dedesiyle görüşme talebine cezaevi yönetimi “Aleviler ve cemevleri Diyanete bağlı olmadığı için görüştürmeyi yapamıyoruz. Onun için savcılığa dilekçe vermesi gerekiyor” diye yanıt verdi.

PİRHA’nın haberi göre; Mersin Tarsus T Tipi Cezaevi’nde bulunan KHK ile kapatılan TV10’un Mersin temsilcisi gazeteci Diren Keser, Muharrem orucunu cezaevinde tuttu ve Alevi dedesiyle görüşme talebini yineledi. Eşi Nazlı Keser, Tarsus T Tipi Cezaevi yönetiminin “Aleviler ve cemevleri Diyanete bağlı olmadığı için görüştürmeyi yapamıyoruz. Onun için savcılığa dilekçe vermesi gerekiyor” dediğini belirtti.

Keser’in avukatı Mert Bilge Demir ise cezaevi yönetiminin Keser’in dilekçesini reddederek yazılı yerine sözlü olarak cevap verdiklerini kaydetti. Demir, önümüzdeki hafta konuyla ilgili infaz hakimliğine başvuracaklarını ekledi.

KHK ile kapatılan TV10 Mersin Temsilcisi Gazeteci Diren Keser, evine yapılan baskın sonucu gözaltına alınarak tutuklanmıştı. Şu an Mersin Tarsus T Tipi Cezaevi’nde tutulan Keser, cezaevinde inancını sürdürebilmek için Alevi dedesiyle görüşmeyi talep etmişti.