Tacizci antrenöre tahliye

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde antrenör olan bir erkek, 17 yaşındaki öğrenciye cinsel tacizde bulundu. Yargıtay, tutuklanan ve 16 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan erkeğin cezasını bozarak tahliyesine karar verdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde atletizm takımını çalıştıran Y.E. isimli erkek, Eylül 2013’te sporcuları kamp için Dikili’ye götürdü.Y.E. burada masaj bahanesiyle 17 yaşındaki bir sporcuyu cinsel istismara maruz bıraktı.

Hürriyet gazetesinin haberine göre istismar, daha sonra da devam etti. Çocuk bir süre sonra Y.E.’den şikayetçi oldu ve Adli Tıp Kurumu raporu çocuğun ruh sağlığının bozulduğuna dair bir rapor hazırladı. Bunun üzerine Y.E. hakkında dava açıldı. Tanık olarak dinlenen sporcuların anlattıkları da cinsel tacizi teyit etti.

Y.E. ise kendisine kumpas kurulduğunu savundu.

Y.E.’ye 24 Mart 2018’de ‘çocuğun cinsel istismarı’ suçundan beş yıl hapis cezası verildi.

Eğitimci olması nedeniyle ceza ilkin 7 yıl 6 aya, çocuğun ruh sağlığının bozulmasından ötürü 15 yıla ve suçun sistematik şekilde işlenmesinden ötürü 16 yıl 3 aya yükseltildi.

Tutuklanan Y.E.’nin antrenörlük yapması yasaklandı, kamu hakları elinden alındı.

Türk hukuku çocuklara karanlık vadediyor

Y.E.’nin itirazı üzerine Yargıtay 14’üncü Ceza Dairesi, kararı bozarak beraata hükmedilmesini istedi. Yargıtay, çocuğun ve tanıkların çelişkili ifadeler verdiğini, mağdur ile sanık arasında husumet ilişkisi olduğunu savunarak mahkumiyet kararının yerinde olmadığını savundu.

Çocuğun avukatı Ayşegül Karpuz karara tepki göstererek, “Elimizde 5 tanık, telefon kayıtları ve Adli Tıp raporu varken sanık tahliye edilmiştir. Bu hukuksuzluk çocuklar için karanlıktan başka bir şey vadetmiyor.” dedi.

İZMİR