Tarihten ders almayanlar

Tarih öğreticidir, anlayana ve ondan ders çıkartmasını bilenlere. Kürdistan tarihi ders almak için örneklerle doludur. Kürdistan tarihinde iç ihanet Med kralı Astiyag döneminde Başkomutan Hamparagos tarfından gerçekleştirilir. Oğlunun kral Astiyag tarafından öldürülüp etini kendisine yedirildiğini öğrenen Hamparagos Perslerle yapılan savaşta ülkesine ihanet ederek Med imparatorluğunun yıkılmasına sebep olur. Kürtler o günden bu yana bellerini doğrultamazlar, Kürtlerde kendi ulusuna ihanet katmerleşerek bugünlere kadar ulaşır.

Güney Kürdistan’da yapılan referandum sonrası her dört sömürgeci devlet Kürtlerin kendi kaderini tayin etme iradesine karşı aralarındaki çelişkiler bir tarafa bırakarak ittifak yaptılar. Kürtler ise dört parçada ittifakları olmadığı için sömürgecilere karşı ittifaklarını sağlayamadılar. ABD, Irak’taki kendi dümenindeki Şii yönetimi İran’a kaptırmamak için Güney Kürdistan’daki diğer müttefiki Kürtleri 1975’teki gibi Ortadoğu’daki menfaatleri karşılığında sattı. Tıpkı Saddam Hüseyin ile yakınlaşmasını sağlamak için 5 Mart 1975 Cezayir anlaşmasına sessiz kalarak onay verdiği gibi Haşdi Şabi ve Irak ordusunun Kerkük’e saldırmasına da ses çıkartmadı. Okuyucularım bilirler bunu daha öncede onlarca defa yazdım. 1975’te Kürt hareketi Cezayir anlaşması üzerine ABD’nin İran aracılığı ile yaptığı lojistik desteği geri çekince Kürt Harekatı dağıldı. Sırtını ABD, Rusya ve batıya dayayanların sonu selametle bitmez. İngilizlerin ünlü Times gazetesinde yer alan bir analize göre “Kürtlerin Batılı müttefikleri Kerkük operasyonuna alkış tuttu”. Her zaman ABD’nin, Rusya’nın ve Batı’nın ve de sömürgeci sistemlerin ihanetine uğrama riski olan Kürt hareketlerinin başarılı olması için kendi özgücüne güvenmesi, kendi arasında ittifakını sağlaması gerekiyor. 

Güney Kürdistan yönetimi Hewler’i Dubai yapacağına Kürdistan’daki ekonomik dinamikler harekete geçirse idi, bugün aç bırakılmakla tehdit edilmezdi. Petrolden ve gümrüklerden elde ettiği dollarları batılı bankalara, Türk bankalarına yatıracağına halkını modern silahlarla silahlandırmış olsa idi bugün Haşdi Şabi ve Irak ordusu Kerkük’e saldırdığında, 2014’te IŞİD Şengal’e saldırdığında kazanılmış mevzilerinden bir günde geri çekilmezdi.

Mam Celal’in rahatsızlık sonucu siyasetten uzak durması YNK içerisinde bölünmelere neden oldu. Çocukları arasında bile görüş ayrılığı oluştu. Büyük oğlu KBY’de Başbakan yardımcısı iken küçük oğlu Pavel referanduma karşı çıkmakla kalmayıp, referandum öncesi Haşdi Şabi’nin Bedir Tugayları komutanı ile İran’ın Kudüs Tugayları komutanı Kasım Süleyman ve Haydar Abadi aracılığı ile 9 maddelik bir anlaşma imzaladığı Goran Irak parlamentosu milletvekili tarafından internet sayfalarına sızdırıldı. Etrafta pis kokular geliyor. Temenni ederimki bu pis kokular gerçek olmasın.

Kürtler morallerini bozmamalılar. Kürtlerin özgürlük mücadelesi dünyada tek bir Kürt kalıncaya kadar sürecektir. Yeterki Kürtler birlik ve beraberliklerini sağlayabilsinler. Gözlerinin önündeki perde kalkıp yalın gerçekleri, Ortadoğu’da oynan oyunları görebilsinler. Dubai değil özgür, eşit ve mutlu bir ülkede yaşamanın koşullarını yaratabilsinler. Hamparagos’tan bu yana katmerleşen iç ihaneti bir daha olmamak üzere gömebilsinler. Anayurtlarını savunabilmek için güçlerini bir koordine altında birleştirebilsinler. Kürt halkının paralarını batılı ve sömürgeci ülke bankalarına değil kendilerini çakallardan koruyacak ağır silahlar yatırabilsinler. Tarihten ders alamayanları ellerinin tersi ile silip atabilsinler.

KÜRDİSTAN TARİHİNDE BU HAFTA:

* 18 Ekim 1923’te TBMM’de İzaley-i Şekavat kanunu çıkarıldı. Bu yasa ile Kürt başkaldırıları bitirilmek isteniyordu. Yasa 1985 yılında köy koruculuğunun tesisi için yeniden işletildi. 

* 18 Ekim 1961’de 103 sayılı İskan Yasası çıkartılarak aralarında yurtsever Kürtlerin de bulunduğu 55 Kürt şahsiyetinin batıya sürgünü için hazırlıklara başlandı.

* Haftalık Yeni Ülke gazetesi 20 Ekim 1990 tarihinde yayın hayatına başladı. Sahibi Y.Serhat Bucak, ilk G.Y.Yönetmeni G.Aslan ve ilk yazı işleri müdürü Özkan Kılıç’tı. 20 Nisan 1993 tarihine kadar yayınını sürdüren gazetenin sahibi ve yazı işleri müdürleri hakkında yüzlerce dava açıldı.

* Büyük Kürt şairi, yazarı, siyasetçisi Cegerxwîn (Seyda Şêxmûs) 22 Ekim 1984 tarihinde Stockholm’de aramızdan ayrıldı. Cenazesi G.Batı Kürdistan’ın Qamişlo kentine götürülen Cegerxwîn evinin avlusunda defnedildi.

* 22 Ekim 1926 tarihinde TC ile İran devleti arasında dostluk anlaşması imzalandı. Anlaşmanın 5. ve 6.maddelerine göre taraflar ülkelerinde birbirlerinin aleyhine bölücü akımlara karşı tedbir alacaklardı.

* Kürt Talebe Cemiyeti Hêvî tarafından 24 Ekim 1913 tarihinde “Hetawa Kurd” isimli bir dergi çıkarıldı. Derginin sahibi Müküslü Hamza Bey’di.