TC bir milyon insanın suyunu kesti

TEV-DEM, Türkiye’nin koronavirüs tehdidine rağmen Hesekê Kantonu’nda yüz binlerce insanın günlük içme su ihtiyacının karşılandığı su istasyonunu kapattığını duyurarak, BM’ye ”Sorumluluğunuzu yerine getirin” çağrısı yaptı.

Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM), Türkiye ve himayesindeki çetelerin, Girê Spî ve Serêkaniyê bölgesinde yer alan Elûk Su İstasyonu’nu kapattığını yazılı açıklamayla duyurdu. Hesekê Kantonu’nda yaşayan yüz binlerce insanın günlük içme suyu ihtiyacını sağlayan su istasyonunun kapatılmasıyla kantonun büyük bir bölümünün susuz bırakıldığına işaret eden TEV-DEM, Türkiye’nin suyu keserek koronavirüs (Kovid-19) salgının bölgeye yayılmasını amaçladığını vurguladı.

Virüsü bölgeye yaymaya çalışıyor

 Tüm dünyanın koronavirüs salgınına karşı mücadele ettiği hatırlatılan açıklamada, salgına rağmen Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye halklarına yönelik saldırılarını sürdürdüğü belirtildi. Türkiye’nin salgının yayılmasına zemin hazırladığının kaydedildiği açıklamada, “Bütün dünya kendini karantinaya almış ve koronavirüs Türkiye’ye de yayılmış durumdadır. Böyle bir süreçte bile Türk devleti şoven yaklaşımlarla halkların iradesine saldırmaktadır. Türk devleti, insanlık ve ahlak dışı uygulamalarıyla koronavirüsü de bölgeye yaymayı amaçlıyor. Türk devletinin uygulamaları nedeniyle binlerce insan susuz kalmış durumda. Suyun olmayışı insanları koronavirüse karşı savunmasız hale getiriyor. Türkiye bu yöntemle binlerce insanı katletmek istiyor” denildi.

Uluslararası kurumlara çağrı

 Açıklamanın devamında şu çağrıya yer verildi: ”Kuzey-Doğu Suriye’nin Türkiye ile uzun bir sınır hattı bulunuyor. Koronavirüs, Türkiye’nin tamamına yayılmış durumda. Virüsün Kuzey-Doğu Suriye’ye sıçraması muhtemeldir. TEV-DEM olarak halkımızı sokağa çıkmaması ve kendini koruması konusunda uyarırken; BM kuruluşlarına, Türk devletine baskı yapması ve Elûk Su İstasyonu’nu yeniden faaliyete sokulması için sorumluluklarını yerine getirme çağrısında bulunuyoruz.”