Tecavüze af teklifine karşı mor zincir

Kadınlar Birlikte Güçlü, tecavüz faillerinin affedilmesinin önünü açan yasa teklifine karşı sokağa çıktı.

Kadınlar Birlikte Güçlü, İstanbul, Ankara, İskenderun, Hatay, Muğla Aydın ve İzmir’de AKP/MHP iktidarının gündeme getirdiği çocuk tecavüzcülerinin affedilmesinin önünü açan yasa teklifine karşı sokağa çıktı.

Kadınların İstanbul’daki eyleminin merkezi Kadıköy Eminönü İskelesi’nin önüydü.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüsü İdil Uğurlu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Dilşat Canbaz, Oya Ersoy, Züleyha Gülüm ile çok sayıda kadın örgütü temsilcisinin katıldığı eylemde “İstismarı aklama, İstanbul Sözleşmesi’ni uygula”, “Korona günlerinde kadınlar birlikte güçlü” pankartları açıldı.

Suçtur

Mor kurdele ile zincir yapılan eylemde kadınlar sık sık, “İstismarın affı olmaz”, “Çocuk yaşta evlilik istismardır” ve “Çocuk istismarını aklama, yargıla” sloganları attı.

Kadınlar adına açıklama yapan Çağla Akdere, istismar affı tasarısının 2016’dan bu yana Meclis’e getirilmeye çalışıldığını anımsatarak, AKP Milletvekili Said Yüce’nin yaptığı açıklamayla Meclis açılır açılmaz istismar yasasının gündeme getirileceğini açık bir şekilde beyan ettiğine dikkat çekti.

Çıkarılacak yasanın çocuk yaşta zorla evliliğin önünü açacağını, cinsel istismarları artıracağını, faillerin cezasız bırakılacağını belirten Akdere, bunun suç olduğunu söyledi.

İstanbul Sözleşmesini uygula

Çocuk istismarı affının yeniden gündeme getirilmesinden endişeli olduklarını söyleyen Akdere, İstanbul Sözleşmesi’nin geri çekilmesi yönünde tartışılmaya açılmasına tepki göstererek, devletin istismarın önünü açan yasaları değil, kadına yönelik şiddeti ve çocuk istismarını önleyen İstanbul Sözleşmesi’ni uygulamasını istedi.

Son dönemde çocuk istismarına dönük meşrulaştırıcı söylemlerin medya aracılığıyla gündeme getirilerek algı yaratılmaya çalışıldığına dikkat çeken Akdere, salgın sürecinde evde kalan kadınların şiddete maruz kaldıklarını belirterek, şiddetsiz bir dünya için mücadele edeceklerini yineledi.

Kadınların eylemi zılgıt ve sloganlar eşliğinde son buldu.

 İSTANBUL


2016’daki gibi direniriz

Latife Kahya (Sağda)

Ankara Kadın Platformu Üyesi Latife Kahya, AKP/MHP iktidarının Meclis’in açılmasıyla tekrar gündeme getireceğini belirttiği “cinsel istismar suçu işleyenlere evlilik yoluyla af” düzenlemesini ve kadına yönelik şiddet politikalarını Mezopotamya Ajansı’na değerlendirdi.

Düzenlemenin ‘bir kerelik af’ diye sunulacağını ifade eden Kahya, “Yandaş medyada ise şimdiden tecavüz faili değil ‘kocası, aile birliği parçalandı’ gibi haberler yapılıyor. Bu düzenleme sonucu imam nikahıyla evlilik yaşını 13’e indirmek, 13 yaşında kız çocuklarıyla 28 yaşında yetişkin erkeklerin evlendirilmesini yasallaştırmak, bu ülkede kız çocuklarını eğitimden uzaklaştırmak, yoksullaştırmak, geleceksizleştirmek olacak” dedi.

AKP’nin kadın cinayetlerinin, taciz ve tecavüzlerin ile çocuk istismarının önünü daha çok açacak yeni saldırı politikalarını hayata geçirdiğini dile getiren Kahya, “Aynı zamanda yaşanan tüm bu katliamları, saldırıları ve şiddeti görünmez kılmaya çalışıyor. Düzenleme ile çocuklar, cinsel istismar failleri ile yani tecavüzcülerle evlendirilecek ve bu failler cezaevinden ‘çocuğun kocası’ olarak dönecektir. Bu asla kabul edeceğimiz bir durum değildir” diye belirti.

Sokakları terketmeyeceğiz

 Şiddeti ortadan kaldırmak için toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlama yükümlülüğünü devletlere yükleyen İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik saldırıların da sürdüğüne değinen Kahya, “Tüm kadın örgütleri ve feminist kadınlarla birlikte, iktidarın ısıtıp ısıtıp önümüze koyduğu bu düzenlemeye karşı, 2016’da gösterdiğimiz direnişi yine göstereceğiz. Pandemi döneminde de gerekli önlemlerimizi alarak örgütlülüğümüzü geliştirmek, Türkiyeli kadınlar olarak Kadın dayanışma ağlarımızı kurup, haklarımıza ve hayatlarımıza sahip çıkmaya, kazanımlarımızdan taviz vermemeye, şiddete, yoksulluğa, tacize, tecavüze karşı mücadeleye devam edeceğiz. 25 Kasımlarda, 8 Martlarda, kürtaj yasasında, medeni yasada olduğu gibi, kadınlar birlikte ve yan yana, bir arada, sokakları terk etmedik etmeyeceğiz” diye belirtti.

Kahya, tüm kadın örgütlerini ve siyasi partileri, yasaya karşı yürüttükleri mücadeleye destek olmaya çağırdı.

  ANKARA