Tecride karşıyız

 “İnsan onuruna saygılı olun” çağrısında bulunan Dünya Tabipler Birliği, Erdoğan’a mektup gönderdi: “Tüm tutsakların koşullarının düzeltilmesi ve her zaman onurlarına saygı gösterilmesi konusunda yükümlülüklerinizi yerine getirin.”

ALADDİN SİNAYİC

Dünya Tabipler Birliği (WMA) Başkanı Dr. Frank Montgomery Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektup göndererek, açlık grevi eylemcilerle ilgili yükümlülüklerini yerine getirmeye çağırdı.

Merkezi Paris’te bulunan, bünyesinde dünyanın farklı ülkelerinden 147 derneği barındıran Dünya Tabipler Birliği, Türk cezaevlerinde binlerce tutsak tarafından 6 ayına giren açlık grevlerine ilişkin Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’a mektup gönderdi. Dünya Sağlık Örgütü’yle de ilgili ortak çalışmalar yürüten Dünya Tabipler Birliği, tutsakların açlık grevine girmesine neden olan Türk cezaevlerindeki tecridi en sert şekilde kınadı.

Sağlık kontrolüne izin verilmiyor

Erdoğan’a gönderilen mektupta, 90 cezaevinde 3000 tutsağın tecridi kınamak amacıyla açlık grevinde olduğu bilgisinin Dünya Tabipler Birliği’ne iletildiği belirtildi. Mektupta, “Kaynaklarımıza göre, cezaevlerindeki koşullar, özellikle de kötüleşen sağlık sistemi, açlık grevindeki tutsakların düzenli ve yeterli sağlık kontrolüne izin vermememektedir. Mide ve bağırsak kanaması, aşırı duyarlılık ve bunların da ruhsal sorunlar üzerindeki etkisi gibi çok ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıktığı bilgisine sahibiz” ifadelerine yer verildi.

Güvence istiyoruz

Dünya Tabipler Birliği özelliklede Türk yetkililerin açlık grevindekilerin haklarını ihlal ettiğine dair gelen haberlerden endişe duyduğunun altını çizdi. Dünya Tabipler Birliği Başkanı Dr. Frank Montgomery imzalı mektupta, “Açlık grevindekilerin, içme suyu, şeker, tuz ve gerekli vitaminlerle birlikte diğer ihtiyaçlarının karşılanması konusunda güvence istiyoruz” denildi.

İnsan onuruna saygı gösterin

“Dünya Tabipler Birliği tecrit ve hücre cezası uygulamasına karşıdır” denilen mektupta şunlar belirtildi: “Tecridin kişinin sağlığı üzerinde çok ciddi düzeyde tahribat yarattığı konusunda çok sayıda belge ve bulgu vardır. Hücre cezası, sadece kişinin kendisini veya etrafındakilerini koruma amacıyla, o da çok kısa süreliğine en son çare olarak uygulanmalıdır. Tutsakların insan onuruna her zaman saygı gösterilmelidir.”

Dünya Tabipler Birliği Erdoğan’a gönderdiği mektupta son olarak, “Tüm tutsakların koşullarının düzeltilmesi ve her zaman onurlarına saygı gösterilmesi konusunda yükümlülüklerinizi yerine getirmenizi bekliyoruz” çağrısında bulundu.

Açıklamaya şu uzantı üzerinden ulaşılabilir: 

https://www.wma.net/news-post/turkish-hunger-strike-protest-by-world-medical-association/