Tecrit kırılana kadar mücadele

Almanya’da tecride karşı 3 günlük yapılan kentlerden birisi de Hamburg. Yürüyüşe katılan Kürdistanlılar “Tecrit duvarları yıkılına kadar eylemlerimiz sürecek” mesajı verdi.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a dönük tecridi protesto etmek ve Leyla Güven öncülüğündeki açlık grevlerine destek için Hamburg’da başlatılan yürüyüş üçüncü gününde. Eylemin dünkü etabı kentin Wilhemsburg semtinde başladı. Yürüyüşe Hamburg, Stade ve Kiel kentinden gelen 70 kişi katıldı. Stade DKTM Eşbaşkanı Abdullah Değer, yürüyüşün başlangıcında yaptığı konuşmada “Önderliğin esareti tüm Kürt halkının esaretidir. Önderlik için gerekirse 300 gün de yürürüz. Önderliksiz yaşamı asla kabul etmeyeceğiz” dedi. Yürüyüş boyunca “Katil Erdoğan”, “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganları atıldı. Eylemciler, Parlamento önünde yaptıkları açıklamayla yürüyüşün dünkü etabını tamamladı. Bugün ise saat 14.00’te kentin Sternschanze semtinde Alman antifaşistler tarafından Rojava ile dayanışma amacıyla yapılacak yürüyüşe katılım sağlanacak.

Kötü hava koşullarına rağmen yürüyüşte yerini alanların kararlılıkları görülebiliyor. Kiel’den gelen Meryem ananın  “Ucunda ölüm bile olsa Önderliğimiz için her şeyi göze almışız” sözleri yürüyüşteki ruh halini özetliyor. Duygu ve düşüncelerini öğrenmek için hem yürüyor hem de onlarını dinliyoruz.

Meryem Hüseyin:

Rojava’nın Qamışlo kentindenim. Sekiz çocuk annesiyim. Önderliğimizin özgürlüğüne kavuşmasını istiyoruz.Tecridin kırılması ve tekrar Önderimizin sesini duymak istiyoruz. Neye mal olursa olsun, hatta ucunda ölümde olsa her şeyi göza almışız.

Bilican Varto:

Önderliğime ve halkıma karşı duymuş oldugum sorumluluktan dolayı burdayım. Geçen ay ameliyat oldum. Normalde şimdi evimde istirahat etmem gerekiyordu. Ama Leyla Güven başta olmak özere bedenlerini ölüme yatırmış yoldaşlarım gözlerimin önüne gelince evde yatmayı kendime yediremedim.

Hogır Ahmed:

Mücadele edersek, direnirsek özgür olabiliriz. Önderlik bunun için mücadele etti. Bizim için esaret koşularında mücadelesini sürdürüyor. Sıra bizde. Bizler mücadelemizle onu özgürleştirmenin yolunu bulmalıyız.

Sevda Canan:

Kiel’den geliyorum. Önderliğin özgürleşmesi için en çok biz kadınların mücadele etmesi gerekiyor. Çünkü bizi, Önderlikle, onun felsefesiyle yaşam bulduk. Leyla Güven’in talepleri başta kadınlar olmak özere tüm halkımızın talepleridir. Eylemlerin daha güçlü sahiplenilmesi gerekiyor.

Mehmet Barcadurmuş:

İleri derecede hasta olmama rağmen elimden geldiğince hiçbir eylemi kaçırmamaya çalışıyorum. Önderlik bizim her şeyimizdir. Onsuz bir yaşamı asla ne düşünüyorum ne de kabul ediyorum.

Melek İsmail:

Yürüyüş için Kiel’den geldim. Açlık grevindekiler bizim için bedenlerini ölüme yatırırken bizlerin de bir şeyler yapması gerekiyor. Önderliğimizin özgür olması, tecridin kırılması hepimizin talebidir. Leyla Güven tüm halkımızın onurudur.

Botan Kobani:

Önderliğimizin özgürlüğü tüm Ortadoğu halklarının özgürlüğüdür. Başlatılmış olan kampanyanın daha güçlü geçmesi gerekiyor. Özelikle Rojava kitlemizin bu konuda daha duyarlı olması gerekiyor.

M. ZAHİT EKİNCİ/HAMBURG