Şarlatan Macron ile Erdoğan aynı karede!

Fransa Gündemi

Birleşmiş Milletler 72. Genel Kurulu’nda Fransa, Suriye konusunda iddialı açıklamalarda bulunurken, Türkiye ile Güney Kürdistan referandumunu konuşmak üzere Erdoğan ile Macron biraraya geldi. Geçtiğimiz hafta siyasi yükünün çok ağır olduğunu söyleyen Macron, Le Point dergisine daha Erdoğan ile görüşmesi gerektiği yönünde, durumdan memnun olmayan bir profil çiziyordu. Oysa BM görüşmelerinde Erdoğan ile Macron’un verdiği poz görüşmenin gönülsüz olmadığını çok net ifade ediyordu.  

Türkiye Almanya ilişkileri sertleşirken, Avrupa’nın havucu pozisyonundaki Fransa bir taraftan AB içerisinde etkin rol oynama diğer taraftan ABD ve üçlü İran, Türkiye, Rusya ittifakı arasında rol oynamaya çalışıyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, Suriye’deki süreci konusundaki açıklamaları da bu tarihi simsarlık politikasını özetliyordu. "Benim Suriye’deki düşmanım DAİŞ. Fransa’ya saldıran onlardı, Beşşar Esad değil. Esad’ın suçlu ve Suriye halkının düşmanı. Esad, işlediği suçlar nedeniyle cezalandırılmalı ama onun sürecine Suriye halkı karar vermelidir. Biz Esad’ın gitmesi için değil, Suriye halkının özgürce seçim yapmasına olanak sağlayacak bir siyasi süreç için çalışmalıyız." açıklamasında bulunan Macron, İran’ın Suriye’deki rolünü de değerlendirdi. 

Libya’dan sonra bu kez Macron, İran ile ABD arasında arabuluculuk yapabileceği yönünde açıklamada bulunurken, Suriye’de etkili bir ülke olan İran’ında yapılacak görüşmelerde aktif rol alması gerektiğini ifade etti. Macron, "Suriye sorununu masada İran ile çözmezsek, etkili bir çözüm bulamayız. İran sahada nüfuz sahibi olan güçler arasında yer alıyor." diyerek Fransa’nın ABD ile İran arasında arabuluculuk yapabileceğini kaydetti. 

Macron’un bu iddialı açıklamalarının ardından Erdoğan ile bir saatlik bir görüşme gerçekleştirdi. Basına yansıyan bilgilere göre Güney Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin bağımsızlık referandumu da Erdoğan ve Macron arasındaki görüşme başlıkları arasında yer alıyordu. Türkiye’nin Fransa ve Birleşmiş Milletler ile alternatif bir plan üzerinde çalıştığı ve referandumun ertelenmesi için çalışmalar yürütüldüğü ifade ediliyor. Geçtiğimiz hafta Fransa Türkiye’ye, Türkiye’de Fransa’ya dışişleri bünyesinde heyetler gönderdi. Heyetler hem Güney Kürdistan referandum, Rakka’dan sonra Suriye, İran ABD ilişkileri, arabuluculuk vb. konularda temaslarda bulunduğu ifade ediliyor. Erdoğan-Macron BM görüşmesinin de benzer kapsamda olduğu, Avrupa Birliği ülkeleri ile Türkiye arasındaki yaşanan gerilime karşın, Fransa’nın Türkiye ile ilişkilerini yakın tutma çabasının hem yıllık 20 milyar Dolarlık ticaret hacmi hem de Ortadoğu’ya açılan kapıyı kaybetmek istemediği şeklinde yorumlanıyor. 

"Düşmanımız DAİŞ’tir" diyen Macron, DAİŞ’in finansörü Erdoğan ile basına verdiği pozda, dünya siyasetinin güncel tablosu niteliğinde. Bölgesel çıkarlar, arabuluculuk şarlatanlığı, uzlaşmaz denilen güçlerin çıkarları söz konusu olduğunda aynı karede buluşmaları… Son bir haftadır süren Türkiye, Fransa kirli görüşme trafiğinin özeti!