Şırnak’ta dayanışmayı kestiler

Şırnak’ta 14 Mart’tan 14 Kasım’a kadar devam eden yasak boyunca büyük mağduriyet yaşayan yurttaşlar, şimdi sorunlarını aktaracak bir kurum bulamamakta. Yasak süresince başta çadırlarda yaşayanlar olmak üzere farklı belde ve ilçelere yerleşen yurttaşlara gıda ve benzeri yardımları ulaştıran kurumların kapısına kilit vurulması ve seçilmiş siyasetçilerin tutuklanması halkı bir kez daha mağdur etti. Yasağın kalkmasının ardından evleri yıkılan, eşyaları yağmalanan yurttaşların başvuru yapabilecekleri dernek ile sivil toplum örgütleri mühürlenirken, yerel yönetimler temsilcisi ile parti yöneticilerin tutuklanması ile dayanışmanın önüne ket vuruldu. 

Moğollar gibi

Kentin milletvekillerinden Leyla Birlik ve Ferhat Encu tutuklanırken, Faysal Sarıyıldız hakkında yakalama kararı çıkartıldı. Aycan İrmez dışarıda kalırken, HDP başka kentlerin vekillerini görevlendirdi. Kentte çalışma yürüten İrmez, “Taş üstünde taş bırakılmamış bir şehir ile karşı karşıyayız. Moğollar gibi geçmişler” dedi. 

Yurttaşların geri geldiklerine evlerini bulamadıkları gibi kurumlarını ve temsilcilerini de bulamadıklarını anımsatan İrmez, yasak boyunca halk ile dayanışma içinde olan herkesin tutuklandığını, her kurumun kapatıldığını ifade ederek, bununla dayanışmanın önüne geçilmeye çalışıldığını söyledi. 

HDP’li vekili Aycan İrmez ve PM üyesi Nuran İmir ile beraberindekiler, dün Gündoğdu Mahallesi’nde ziyarette bulundu. Aileleri tek tek gezen heyet, ailelerin yasak sürecinde yaşadıklarını dinledi. Yurttaşlar yasak sürecinde mahallelerini terk etmediklerini ifade ederek, “Her şeye rağmen çıkmadık. Bundan sonra da toprağımızı bırakmayacağız” dedi. 

Madımak’ın tabelası kaldı

Büyük bir yıkımın yaşandığı mahallelerden biri olan Yeni Mahalle’de molozların arasında iki ev ve bir tabela kaldı. Üzerinde “Madımak Sokak” yazılı tabela yıkım kararı çıkmayan evlerden biri üzerine çakılı kalırken, ortada ne sokak var ne de mahalle. Bu sokağa da adını veren ve Sivas’ta Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri tarafından organize edilen etkinliğe yönelik saldırının gerçekleştiği yer olan, 33 yazar, aydın ile iki otel çalışanının yanarak can verdiği Madımak adı bir kez daha ölümle buluştu. 

Madımak Sokak’ta bulunan sadece iki ev için yıkım kararı çıkmadı. Tam da bu sebeple ortada sokaktan geriye bir tabela kaldı. Yıkım kararı çıkmayan iki eve kentteki birçok ev gibi elektrik ve su verilmiş değil. 

Bu evlerden birinde yaşayan Cesur Ailesi, kapılarının önüne kadar gelen, bahçelerini bile esir alan molozlar arasında yaşanan savaş ve yıkımın izi olan kurşun izlerini sıvayla kaplıyor. Yüreklerdeki izler ise pek kolay kapanacağa benzemiyor. Evleri sağlam kalsa da geçmişin yıkık anıları üzerinden buruk da olsa bir yeni yaşam kurmaya çalışıyor Cesur Ailesi. Molozlar arasında belli ki saldırılar sırasında bir ana işaret eder gibi 7.40’ta durmuş bir saat göze çarpıyor. O vakitten sonra ne o saat için de o mahalle için vakit ileriye işlememiş gibi görünüyor. 

 ŞIRNAK