Til Temir ve Eyn Îsa’yı kimseye bırakmayacağız

QSD Genel Komutanı Mazlum Ebdî, Türkiye’nin işgal ettiği alanları genişletmek istediğini belirterek, Til Temir ve Eyn Îsa ilçelerini kimseye bırakmayacaklarını söyledi.

Suudi Arabistan’ın Al Arabia televizyonuna konuşan Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Genel Komutanı Mazlum Ebdî, çatışmaların devam ettiği Til Temir ve Eyn Îsa ilçelerinin QSD’nin kontrolü altında kalacağını belirtti. Türkiye’nin ateşkese rağmen saldırılarını sürdürdüğünü kaydeden Ebdî, “Anlaşmayı sürdürmek istiyoruz ama Erdoğan’nın tüm bölgeyi işgal etme arzusu nedeniyle anlaşmayı sürdürmenin zor olduğunu kabul ediyoruz. Aslında kalıcı bir ateşkes yok” diye konuştu.

Yeni bir saldırı başlatabilir

Türkiye’nin tekrar işgal saldırılarını başlatmasını beklediklerini kaydeden Ebdî, şöyle devam etti: “Kontrol alanlarını genişletmek istiyorlar ve askeri operasyonun sona erdiğini resmen açıklamadılar. Til Temir ve Eyn Îsa’yı kimseye devretmiyoruz, birliklerimiz iki yeri savunmaya devam edecek.

İşgal saldırısı, Amerikalılardan gelen yeşil ışıkla ve Trump ile Erdoğan arasındaki bir anlaşmayla gerçekleşti. Amerikalılar kendilerine bunun Trump’ın talimatı olduğunu ve Türkiye’nin saldıracağını söyledi. Amerikalıların Suriye’nin genel sorununu çözmedeki rollerinin farkındayız ve DAİŞ’in ortadan kaldırılması için Rojava’dan tamamen geri çekilmelerini istemedik. Türkiye ile ABD arasındaki ateşkes anlaşmasının imzalanmasından bu yana Türkiye anlaşmayı ihlal etmeye devam ediyor. Son zamanlarda Til Temir ve Eyn Îsa kentlerine yapılan saldırı buna canlı bir örnek. Güçleri ağır kayıplara maruz kaldı, paralı çeteler Ezaz ve İdlib’e dönmeye çalıştıkları için operasyonu durdular.”

Saldırılar sürüyor

QSD Basın Merkezi de dün yaptığı yazılı açıklamada, işgalci Türk devleti ve bağlı çetelerin saldırı ve keşif faaliyetlerinin sürdüğünü bildirdi. Detayları şöyle:

TIL TEMIR

İşgalci Türk devleti, ağır silah saldırılarına devam ediyor. Sivillerin de bulunduğu Derdara köyündeki Süryani Askeri Meclisi noktalarına saldırılıdı.

EYN ÎSA

Türk devleti, Eyn Îsa ve Qiz Eli köyünü bombardımana tutarak sivilleri hedef aldı. Ebû Sira, Korikê, Um Elberamî ve Mesûdiyê köylerine tank ve top atışları yapıldı. M4 uluslararası kara yolu ve Genteri köyü de saldırıya uğradı. 

 ANHA/SERÊKANIYÊ