TJK-E 25 Kasım’da alanlara akacak: Women Defend Rojava!

TJK-E, erkek egemen sistemin Rojava’yı işgal saldırısı esnasında kadın cenazelerine uyguladığı insanlık dışı yöntemlerle direnen kadınlara mesaj verdiğini ifade etti. ‘Bu mesaja tek bir cevabımız var: Direniş!’ diyerek, tüm kadınları 25 Kasım’da Rojava’yı sahiplenmeye çağırdı.

Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E), 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü vesilesiyle yazılı bir açıklama yaptı.
“25 Kasım’ı büyük inanç, mücadele kararlılığı ve direnişle karşılıyoruz” vurgusunun yapıldığı açıklamada, “Kürt kadınları olarak Mirabel kardeşlerin anısına, 25 Kasım’ı sembolik bir gün olmaktan çıkarmanın gururunu yaşıyoruz. Katledilen üç kız kardeşten biri olan Maria Mirabel’in ‘bize en yakın olan şey ölüm ancak korkmuyoruz. Haklı olan her şey için savaşmaya devam edeceğiz’ sözlerinin çağın karakterini değiştiren mücadelemizin ışığı olduğunu belirtiyoruz” denildi.

Umut veren bir sistem yaratıldı

Açıklamada, “Haklı bir mücadelenin yürütücüsü olmaktan kaynağını alan cesaretimiz ve kararlılığımızda Rojava’da, Kuzey Kürdistan’da, Latin Amerika’da, Asya’da, Avrupa’da direnen kadınlara omuz veriyoruz. Çünkü erkek egemen sistemin yol açtığı savaş, talan, tecavüz ve eşitsizlikle örülü yaşama karşı, tüm dünya kadınlarına umut olmuş bir sistemin yaratıldığının en yakın tanıklarıyız” diye kaydedildi.
“21. yüzyılda Êzîdî kadınların pazarlarda satıldığını ve onları özgürleştirmek için örgütlenen Êzîdî kadınları gördük” denilen açıklamada, şunlar ifade edildi:
“DAİŞ’in Şengal’de, Reqa’da, Kobanê’de, Dera Zor’da aydınlık gülüşlü, yiğit kadınlarca yenildiğine tanıklık ettik. Efrîn’de kadınların paha biçilmez direnişine tanıklık ettik.  Kadınların Rojava’da her alanda toplumsal ve politik bir dönüşüme öncülük ettiğini gördük. Bugün dünya hakllarına umut olan demokratik konfederal sistemin kurucu gücü olduğuna tanıklık ettik.  Kadınların ataerkil sisteme karşı siyaset, ekonomi, öz savunma, adalet, eğitim, kültür ve ekoloji alanlarında yarattıkları alternatifleri, toplumsal sorunları çözüm gücü olduklarını gördük. Dünyanın başka halklarından kadınların Rojava’da devrimin inşası için emek verdiğini, devrimin savunması için yaşamını feda ettiklerini gördük. Yaratılan bu toplumsal değerler toplumun her kesiminden kadınların yaşamına nüfuz etti. Özgürlüğün doyumsuz tadına her kadın ulaştı.
Erkek egemen sistemin en başta öfke duyduğu hakikat budur. Kürt kadınlarının şiddetin kaynağını kurutmasına; kapitalist modernite, patriyarkal ve devlet üçlüsüne karşı yarattığı alternatif sistemedir. Dünyadaki tüm kadınlara kendi öz gücü ve iradesi ile örgütlenecek cesareti ve özgüveni aşılamasıdır. 9 Ekim’de Kuzey ve Doğu Suriye’ye başlayan işgal harekâtı boyunca başlayan saldırıların kaynağında bu öfke vardır. Hevrîn Xelef’in katledilmesi, YPJ savaşçılarının cenazelerine uygulanan insanlık dışı yöntemler Kürt kadınları şahsında direnen tüm kadınlara bir mesajdır. Kadın devriminin kazanımlarına dönük bu saldırılar ‘kadına yönelik şiddet politiktir’ tespitimizin en açık göstergesidir.

‘Tek bir cevabımız var’

Erkek egemen sistemin bize verdiği bu mesaja tek bir cevabımız var: Direniş. Bunun somut ifadesi olan ve 19 Temmuz 2019’da başlattığımız ‘Değişim ve Özgürlük için Sen de Ayağa Kalk’ hamlesi kapsamında direnişi büyüterek cevap vereceğiz. Bireysel ve toplumsal ölçekte şiddete karşı kadınların öz savunmasını daha da güçlendirecek, yaygınlaştıracağız. Direnişimizde bize omuz veren dünya halklarından kadınlarla birlikte Rojava savunmasının en aktif katılımcıları olacağız. Emperyalist, cihadist, sömürgeci ya da ulus-devlet, adı her ne olursa olsun, Ortadoğu’da kadınların geleceğini karartmakta ortaklaşan erkek egemenliğine karşı kadın direnişini yaygınlaştıracağız.

‘Direnişimizle akacağız’

Erkek egemenler kadın yüzyılına doğru ilerleyen zamanın akışını engelleyemeyeceklerini iyi bilmeli. Biz Kürt kadınları ve dünya kadınlarından kadınlar, ‘Women Defend Rojava’ kampanyasını 25 Kasım’da zirveye taşıyacağız. 25 Kasım’da ‘Women Defend Rojava!’ sloganı ile alanlarda eylemlerimiz ve direnişimizle kadın zamanına doğru akacağız.”

HABER MERKEZİ