Trump ve May

Bu hafta Trump ve May arasında suni bir kriz yaşandı. Perşembe günü ABD Başkanı Trump Britain First adlı aşırı sağcı bir partinin Müslüman karşıtı videolarını sosyal medyada kullanınca dünyanın birçok yerinden ciddi itirazlar yükseldi. Birçok Avrupa lideri Trump’ı kınadı. İngiltere kamuoyu da Trump’ı kınaması için İngiltere Başbakanı May’e baskılar yaptı. Hatta diğer İngiliz politikacıları May’in Amerika ziyaretini iptal etmesi gerektiğini savundu. Bunun üzerine May, Ürdün’deki ziyareti esnasında kısa bir açıklama yaparak Trump’ın paylaşımlarının yanlış olduğunu açıkladı. Sadece o kadar dedi.

Trump da May’e Twitter üzerinden yanıt vermek isterken May yerine başka birine tweet attı. Trump daha önce de bir kaç kere yanlış kişilere tweet atarak kendini rezil etmişti. Attığı Twitt’da ‘benimle değil radikal İslam terörü ile uğraş biz gayet iyiyiz’ yazıyordu. İki lider arasındaki ufak tefek laf dalaşı dünya gündemine oturdu. Boşu boşuna. Hemen iki tarafın temsilcilerinden iki ülke arasında iyi giden ilişkinin asla bozulamayacağı mesajları verildi. ABD ve İngiltere’nin arasının bozulabileceği bir dünya düşünülebilinir mi?

Bu gereksiz kriz asıl önemli ve sarsıcı olan başka bir gelişmenin üstünü örtmüş oldu. May, Avrupa Gümrüğünden ve ortak pazardan tamamen ayrılacağını duyurdu. Yerine nasıl bir ticari anlaşma olacak hiç belli değil. İngiliz şirketlerin böyle bir durumda İrlanda’nın başkenti Dublin’e, yabancı şirketlerin ise Kuzey İrlanda’nın başkenti Belfast’a taşınması bekleniyor. Ki bu sadece ekonomiyi değil Kuzey İrlanda ve İrlanda Cumhuriyeti arasındaki ilişkileri etkiyebilecek bir karar. AB’den çıkılınca Britanya’da her haneye mutfak masrafı senelik bin sterlin kadar artmış olacak. Sadece İskoçya da 134 bin kişi AB’den çıkılır çıkılmaz işsiz kalacak. 

İngiltere’nin 14-15 Aralık’ta düzenlenecek AB zirvesine kadar bir şeyleri netleştirme gibi bir zorunluluğu vardı. İngiltere’nin boşanma tazminatı olarak adlandırılan çıkış tazminatının 40 ile 55 milyar Euro arasında olabileceği teklifi AB’yi memnun tatmin etmişe benziyor. May bu haftaya kadar sadece 20 milyar Euro teklif ediyordu. Miktarın netleştirilmesi diğer meselelerin konuşulması için birincil koşuldu. Şimdi o koşul yerine getirildi sayılır da İngiliz hükümetinde yeni bir kriz baş gösterdi. Hükümet içerisinde May’in liderliğinden memnun olmayan bir kesim vardı zaten hep. Cumartesi gecesi o gurup yine zuhur etti. Hükümetin önde gelen üç danışmanı May’e tepki niyetine istifasını verdi. Gerekçeleri de May’in sosyal adaleti yok sayarak dar gelirlileri ve engellileri zor yaşama sürükleyen bütçe kesintileri.