Türk devleti yargılanmalı

Türk devletine bağlı çeteler tarafından katledilen Suriye Gelecek Partisi Genel Sekreteri Hevrîn Xelef’in İsviçre’de yaşayan abisi Hamid Xelef, Türk devletinin işlediği insanlık suçlarından ötürü yargılanmasını istedi ve uluslararası kurumlara harekete geçme çağrısı yaptı.

Ali ÖZŞERİK / ZÜRİCH

12 Ekim tarihinde Türk çeteleri tarafından katledilen Suriye Gelecek Partisi Genel Sekreteri Hevrîn Xelef’in İsviçre’de yaşayan abisi Hamid Xelef, Türk devletine dava açılmasını istedi. Xelef, Hamid Xelef, “İsviçre bize bu konuda yardımcı olabilir, eğer harekete geçmezlerse insan hakları örgütleri, kadın kurum ve kuruluşları da bize yardımcı olabilir. Biz bu konudaki girişim ve mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Türk devletinin Rojava’ya yönelik saldırıları bütün şiddeti ile sürerken, işlediği insanlık dışı suçlar da insanlık vicdanında kayıt altına alınıyor. Bu insanlık suçları arasında Suriye Gelecek Partisi Genel Sekreteri Hevrîn Xelef’in infazı da var. İnfaz görüntülerinin sosyal medyaya düşmesi dünya kamuoyunda geniş yankı bulmasına rağmen, henüz Hevrîn ve şoförünün infazına ilişkin bir soruşturma başlatılmış değil.

Halkının acılarını hissetti

Kızkardeşinin 2012 yılında Nuri Dersimi adında bir dernek kurarak çalışmalarını geliştirdiğini, özellikle ‘kadın ve özgürlük’ dersleri verdiğini söyleyen Hamid Xelef,  2018-2019 yıllarıyla birlikte kızkardeşi Hevrîn’in kendisini sadece politik çalışmalara adadığını hatırlattı. Hamid Xelef,  “O, halkının acılarına ortak olmak için elinden gelen her şeyi yaptı” dedi.

Türk devleti dünya için tehlike

Hevrîn’in Türk çeteleri tarafından vahşice infazına ilişkin Türk devletine dava açılmasını istediklerini söyleyen Hamid Xelef, “İsviçre bize bu konuda yardımcı olabilir, eğer harekete geçmezlerse insan hakları örgütleri, kadın kurum ve kuruluşları da bize yardımcı olabilir. Biz bu konudaki girişim ve mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu.  Türk devletinin Rojava’ya yönelik saldırılarının devam ettiğini, kimi yerlerde kimyasal kullanıldığını fakat ilgili kurumların henüz bu konuya ilişkin araştırma yapmadığını dile getiren Hamid Xelef devamla şunları belirtti: “Dünya buna sessiz kalmamalıdır. Söz konusu Kürtler olunca kapitalist güçler kör, sağır, dilsiz oluyor. Fakat bugün Kürtlerin yaşadığı, yarın diğer halkların başına da gelir. Türk devleti sadece Kürtler için değil, bütün dünya için tehlikeli durumundadır.”