Türk dizilerine sınırlama

Güney Kürdistan Bölgesi Kültür ve Gençlik Bakanlığı, Diyanet İşleri Bakanlığı’nın talebi üzerine, Kürdistan’da yayın yapan televizyonlardan “Kürt toplumunun ahlakı ve kültürü ile uyuşmayan” dizilere kısıtlama getirmelerini istedi.

Kürdistan Bölgesi Diyanet İşleri Bakanı Piştiwan Sadık imzasıyla Kültür ve Gençlik Bakanlığı’na gönderilen 15 Eylül 2019 tarihli ve 123 nolu tebligatta, Kürdistan Bölgesi’nde yayın yapan yerel ve uydu kanallarında yayınlanan dizilere sınırlama getirilmesi talep edilmişti.

Rudaw’da yer alan tebligatta, Kürdistan Bölgesi’nde gerçekleştirilen araştırmaların sonuçlarına dikkat çekilerek, son dönemlerde artan boşanma vakalarının en önemli nedenlerinden birinin de özellikle Türk diziler olduğu belirtilerek, söz konusu dizilerin “Kürt toplumunun ahlakı ve kültürü ile uyuşmadığı” vurgulanmıştı. Tebligatı değerlendiren Kültür ve Gençlik Bakanlığı da bu dizilere sınırlama getirilmesini önerisini kabul etti. Bunun üzerine merkezi başkent Hewler’de bulunan tüm televizyon kanallarına talimatname gönderilerek, bu tür dizilere sınırlama getirilmesini istedi.

Dizilere milyon dolarlar harcanıyor

Güney Kürdistan’da Türk dizileri 2007’den bu yana yayınlanıyor. 2013’ten sonra Türk dizileri daha fazla yayınlanmaya başladı. Edinilen bilgilere göre, Türk dizilerinin her bir bölümü 30 bin dolara satın alınıyor. Kürdistan Bölgesi’nde her yıl en az 10 Türk dizinin Soranî lehçesiyle dublaj yapılıyor. Her dizi en az 120-200 bölümden oluşuyor. Dizilerin her bir bölümü 90 ile 120 dakika arasında değişiyor. Dublajı yapılan dizinin her dakikası için 12- 18 dolar veriliyor. Bir bölümü 90 dakika süren bir dizinin dublajı için bin 620 dolar harcanıyor. 200 bölümden oluşan dizilerin dublajı 324 bin doları buluyor. Kürdistan Bölgesi’nde yayınlanan Türk dizilerinin bölüm sayısı 900 ile 2 bin bölüme kadar ulaşıyor.

Güney’de Türk dizileri yayınlanmaya başladığından bu yana şiddet olaylarında gözle görülür bir artış yaşanmaya başladı. 2009 yılından 2019 yılına kadar 3 bin 687 kadın öldürüldü, yakıldı ya da kendileri yaktıkları iddia edildi. Yine 2 bin 537’den fazla kadın cinsel istismara maruz kaldı. Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Türkiye’de bir dizinin 55 bölümü üzerinde yaptığı araştırmada dizilerin şiddete ve suça teşvik ettiği ortaya çıkmıştır. 55 bölümlük bir dizide 411 ölüm, 152 yaralı, 137 saldırı, 147 dayak, 155 tokat, 175 savaş, 110 işkence, 194 taciz, 145 silahlı çatışma olayı geçtiği kaydedildi.