‘Türk faşizmine geçit yok’ yürüyüşü

Viyana’da Türk devletinin Kobanê’de gerçekleştirdiği katliam ile Türk faşistlerin devrimci demokrat derneklere saldırısı gerçekleştirilen bir miting ile protesto edildi.  Mitingde Avusturyalı, Kürdistanlı ve Türkiyeli örgütler faşizme geçit yok dedi.

 Her çarşamba sokağa çıkan Avrupa Kadın Platformu’nun Kobanê’de 3 kadının katledilmesini protesto için gerçekleştirdiği eyleme saldıran faşistler, daha sonra derneklere saldırıya geçmiş Önce Viyana Türkiyeli İşçiler Derneği’ne (VTİD) ardından da DİDF’e saldıran faşistler, dernek binalarının camlarını ve kapılarını kırmıştı. Ülkücü işaretinin yasak olduğu Avusturya’da polisin bu saldırılara göz yummuş, ırkçı, faşist çevreleri dağıtmak yerine VTİD binasına girerek kimlik kontrolü yapmak istediği ve saldırganları değil, antifaşist ve bir Kürdistanlı kişiyi gözaltına almıştı.

Burası Türkiye değil

Faşistlerin saldırıları ardından “Saldırıya karşı demokratik direniş” sloganıyla başlayan protestolar kapsamında Perşembe akşamı saat 18 kitlesel bir miting gerçekleştirildi. Avrupa Kadın Platformu’nun organize ettiği eyleme DKTM, DİDİF, MLKP, SKB, ADHK, VTID, Komintern, Platform Radikale Linke, PYD üye ve aktivistleri de katılım sağladı. Eyleme katılan Yeşiller Partisi eski Milletvekili Berivan Aslan faşist saldırılara tepki göstererek, “Erdoğan şunu iyi bilsin ki; burası Türkiye değil. Burada kendi güdümündeki faşist ırkçı çeteleri örgütleyerek, Kürtler ve dostlarını yıldırarak, sindirerek, diz çöktüreceğini zannediyorsa yanılıyor” dedi. Polisin tutumunu eleştirerek eylemcilerin fişlenmesine tepki gösteren Aslan, “Fişlenecek birileri varsa o da Erdoğan’ın örgütlediği ırkçı, faşist ve gerici guruplar ve onların mensup olduğu dernek ve illegal kurumlardır” açıklamasında bulundu.

Öte yandan Avusturya Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon), Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) ile Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E) ve  Avrupa Demokratik Kürt Toplum Kongresi (KCDK-A) de Türk devletinin Kürdistan’da sürdürdüğü işgal ve katliamlar ile yurt dışında başlattığı faşist saldırıları protesto eden konuşmalar yaparak “birleşik devrimci mücadeleyi Avusturyanın her yerinde büyütme” çağrısında bulundu. Eylemi provoke etmek için çeşitli yerlerde biriken ırkçı Türk faşistleri ile Birleşik Avrupa Gençliği zaman zaman çatıştı. Antifaşist gençler de Birleşik Avrupa Gençliği ile birlikte Türk faşistleriyle çatıştı.

OSMAN YILDIRIM / VİYANA