Türk hükümeti ders çıkarsın

Sinn Fein Milletvekili Gildernew:  “Biz İrlanda halkı, Britanya hükümetinin vahşi yüzüne maruz kaldık. Özgürlük mücadelemizi politik tutsaklar üzerinde kırmaya çalıştılar. Tutsakların en zayıf halka olduğunu düşündüler. 40 yıl sonra Türk devletinin bizim yaşadığımız deneyimden hiç ders çıkarmadığını görüyoruz.”

ALADDİN SİNAYİC / LONDRA

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması amacıyla 14 Mart’tan bu yana Londra’da süresiz ve dönüşümsüz açlık grevinde bulunan Mehmet Sait Yılmaz ve Nahide Zengin’i ziyaret eden milletvekili Michelle Gildernew, Sinn Fein partisi olarak Kürt halkının haklı davasının yanında olduklarını ifade etti.

Kuzey İrlandalı siyasetçi Michelle Gildernew Belfast’ın Fermanagh and South Tyrone bölgesini temsil ediyor. Gildernew, 1981 yılında İrlanda’da ölüm orucunun öncülüğünü yapan ve seçildiği anda bu direnişi sürdüren Boby Sands ile birlikte aynı bölgeden büyük bir oy oranıyla milletvekili seçilmişti. İrlandalı devrimci Boby Sands milletvekili seçildikten günler sonra 5 Mayıs 1981’de açlık grevi direnişinin 66’ıncı gününde yaşamını yitirmişti. İrlandalı siyasetçi Michelle Gildernew ise o dönemden beri Kuzey İrlanda’nın özgürlüğü için mücadele etti.

Gildernew gazetemize verdiği demeçte, Kürt halkının içinden geçtiği süreç ile zamanında İrlanda halkının yaşadıkları arasında büyük benzerlikler olduğunu ve Türk devletinin açlık grevi direnişine ciddi yaklaşması gerektiğini ifade etti.

Tutsaklar en zayıf halka sanıldı

Milletvekili Michelle Gildernew, Britanya hükümetinin zamanında, politik tutsakları mücadelenin en zayıf halkası olarak gördüğünü ve onların üzerinden mücadeleyi kırmak istediğini ifade ederek ancak bunun karşısında büyük bir direnişle karşılaştığını ifade etti. Milletvekili Gildernew şöyle konuştu: “Bizler Britanya hükümetinin vahşi yüzüne maruz kaldık, özellikle de özgürlük mücadelemizi politik tutsaklar üzerinde kırmaya çalıştı. Tutsakların en zayıf halka olduğunu düşündüler, tutsakların iradelerini kırmaya çalıştılar. Ve şimdi yaklaşık 40 yıl sonra Türk devletinin bu deneyimden ders çıkarmadığını görüyoruz. Ve aynı yöntemle Kürt tutsaklara yöneliyorlar.”

Tutsakların taleplerine kulak vermeliler

Türk devletine geçmiş deneyimlerden ders çıkarmasını salık veren Milletvekili Gildernew şöyle konuştu: “Abdullah Öcalan’ın koşullarına bakın, tecrit uyguluyorlar. Çok anlamsız bir durum. Türk hükümeti bizim ile Britanya hükümeti arasındaki deneyime bakmalıdır, bundan ve 1981’deki açlık grevinden dersler çıkarmalıdır. Çözüm görüşmeleri masasına oturarak, Kürt aktivistlerin, tutsakların taleplerine kulak vermelidir. Türk hükümeti açlık grevi direnişçilerinin taleplerini ciddiye almalı ve gerekli adımları atmadan açlık grevi direnişinin sona ermeyeceğini iyi anlamalıdır.”

‘Bizler aynı vahşete maruz kaldık

Kürt halkı gibi kendilerinin de Britanya hükümetinin zulmüne maruz kaldıklarını ifade eden Gildernew, her iki halkın da özgürlük mücadelesi verdiğini ifade ederek şöyle devam etti: “Britanya hükümetinin İrlanda adasına müdahalesinin 800 yıllık bir geçmişi var. İrlanda halkının kendi kaderini tayin hakkı talepleri var. İrlanda halkı kendi kararlarını vermek istiyor. Kürt halkı da on yıllardır kendi özgürlükleri için mücadele veriyor. Çok sayıda katliam yaşandı, her gün insanlar öldürüldü. İrlanda’da, aynı şekilde Küt halkı da yaşadı, aynı vahşete maruz kaldılar. Britanya hükümeti çatışmaları sokaklarımıza taşıdı. Masum insanlara karşı şiddet ve zorbalık uygulandı. Binlerce kişi zindanlara atıldı. Zindan koşulları korkunçtu, büyük tecride maruz bırakıldılar. Ve şu an Kürt halkının yaşadıklarına baktığımızda aynı şeyleri görüyoruz.”

Elinizdeki en güçlü silah bedeniniz oluyor

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması için devam eden açlık grevlerine ilişkin ise Gildernew şunları belirtti: “Tabii mücadele araçlarını ortadan kaldırdıkları zaman, elinizde savaşabileceğiniz en güçlü silah bedeniniz kalıyor. İşte açlık grevleri, bu mücadelede gerektiğinde yaşamınızı ortaya koyabiliyorsunuz. 20 yıldır Abdullah Öcalan tecrit koşullarında tutuluyor, hatta yeni yıldan önce burayı ziyaret ettiğimde, yaşamından bile endişe ediyorduk, yaşadığını bile bilmiyorduk. Bu anlamda milletvekili Leyla Güven’in neden açlık grevinde olduğunu çok iyi anlıyorum. Aynı şekilde açlık grevine katılan gazeteciler ve diğer tutsaklar. Çünkü talepleri için başka yol bırakılmadı. Bu eylemle sadece Türkiye değil, uluslararası arenada bir soruna dikkat çekiyorlar. Şimdi bu insanların ölmelerine engel olabiliriz. Anlamlı bir çözüm sürecin başlamasını sağlayabiliriz.”

Gildernew, Sinn Fein olarak geçmişte olduğu gibi bugün de Kürt halkının yanında olduklarını ifade ederek, Türk devletini demokratik çözüm için adım atmaya çağırdı. Milletvekili Gildernew, “Çok zor ve uzun  bir süreç olacaktır.  Biz Sinn Fein olarak geçmişte olduğu gibi bugün de Kürt halkıyla yan yana olacağız. Bu savaşın sonlanmasını istiyoruz. Türk devletinin anlamlı bir çözüm masasına dönmesini istiyoruz” çağrısında bulundu.