Türk işgalcilerinin beyaz fosforla yaptığı katliamın araştırılmasını istedi

ABD Temsilciler Meclisi üyesi İlhan Omar’a ‘Erdoğan’ın müttefiki’ deniyordu, ‘beyaz fosfor’un araştırılmasını istedi.

Ahval’de çıkan habere göre ABD Temsilciler Meclisi’nde Ermeni Soykırımı ve Türkiye’ye yaptırım tasarıları oylanırken, Demokrat Parti saflarından ‘hayır’ oyu kullanan tek isim olan Minnesota’dan Kongre üyesi Ilhan Omar, Kuzey Suriye’de Kürtlere karşı beyaz fosfor kullanıldığı yönündeki iddiaların araştırılmasını istedi.

Türk Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘müttefiki’ olarak nitelendirilen Omar’ın, üç kadın Kongre üyesi ile ortak bir mektup yazarak ABD yönetiminden, Türkiye’nin Kuzey Suriye’ye yönelik işgal ve soykırım sırasında Kürt sivillere karşı beyaz fosfor silahı kullanıldığına dair haberlerin araştırılmasını istedi.

Ahval İngilizce editörü, gazeteci İlhan Tanır, gelişmeyi sosyal medya hesabından şu satırlarla duyurdu:

“Erdoğan’ın müttefiki olarak bilinen ilk başörtülü ABD Kongre üyesi İlhan Omar, 3 kadın mv ile mektup yazarak ABD yönetiminden Türk güçlerinin K.Suriye’de sivillere karşı beyaz fosfor kullandığı iddialarını araştırmasını istedi. İddiaların ciddi olduğunu ekleyerek.

İslamcı iddiaları ile muhatap ve Müslüman Kardeşler ile bağlantılı STK’ların gözdesi bir Amerikalı mv İlhan Omar dahi Erdoğan ile ilişkisini zehirli görüyor ki bu kadar ağır bir mektubu ve iddiayı dile getiriyor. Kimse Erdoğan’ın dostu olarak görünmek istemiyor Washington’da.”

Omar da, beyaz fosfor kullanımı iddialarının araştırılması talebini sosyal medya hesabından da duyurdu.

Üç Kongre üyesiyle birlikte, Omar şu satırları kaleme aldı:

“İç ve uluslararası hukuka göre, fosforun hem meşru hem de hukuka aykırı kullanımı olduğunu kabul ediyoruz. Bununla birlikte, Kürt Kızılayı dahil sahadaki birey ve organizasyonların, Türkiye’nin kullanımının sivilleri hedef aldığı ve hukuka aykırılık kategorisine denk düştüğü iddiaları bu örnekte gayet nettir.”

Omar’ın, Erdoğan’ın dayısının oğlu Halil Mutlu’nun bin 500 dolar bağışta bulunduğu ortaya çıkmıştı.