Türk marşı için dayak

Ağrı’nın Patnos ilçesinde kimliklerini almak için İlçe Jandarma Komutanlığı’na giden yaklaşık 20 yurttaş, tek sıraya dizilerek İstiklal Marşı’nı okuyan askerlere eşlik etmeleri istendi. Marş okunurken aralarında konuştukları gerekçesiyle kendilerine küfür ve hakaretler yağdıran askerlere tepki gösteren iki kardeş, kamerasız bir odaya götürülerek işkence yapıldı.

Yapacakları ev için 20 Mayıs’ta Patnos Baraj Göleti çevresinde taş toplamaya giden dört yurttaş ve aynı bölgede bulunan yurttaşların kimlikleri gerekçe gösterilmeden askerlerce alınarak, karakola götürüldü. Kimliklerini almak için karakola giden yaklaşık 20 yurttaş, askerler tarafından tek sıraya konularak, yine askerler tarafından okunan İstiklal Marşı’na eşlik etmeleri istendi. Marş okunurken kendi aralarında konuştukları gerekçesiyle küfür ve hakaretler yağdıran askerlere itiraz edip tepki gösteren yurttaşlardan Coşkun ve Enes Çetres kardeşler, kamera bulunmayan bir odaya götürüldü.

Kamerasız odada dayak

 Coşkun Çetres, “Yaklaşık 20 asker hunharca saldırmaya başladı. Tekmeler ve yumruklarla bize vurdular. Bundan dolayı kulağım kanadı. Bir parmağımda kesik, sırtımda morluklar oluştu. Kardeşimin de vücudunda morluklar oluştu” dedi.

İnsanlık dışı bir muameleye maruz kaldıklarını söyleyen Çetres, karakoldan ayrıldıktan sonra hastaneye giderek, darp raporu aldıklarını ve savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını belirterek, “Bizi hastaneye götürerek formaliteden bir rapor hazırladılar. Avukatımızın savcılığa başvurması üzerine savcı, bizim tekrar hastaneye gitmemizi istedi. Yeniden hastaneye giderek darp raporu aldık. Bundan sonra yasal sürecin nasıl işleyeceğini takip edeceğiz. Açıkçası benim ne mahkemelerine de ne de yasalarına güvenim var” şeklinde konuştu.

Bir de mesafe cezası

 Çetres, jandarmanın bir de kendisiyle ağabeyine fiziki mesafe kuralını ihlal ettikleri gerekçesiyle 3 bin 150 TL para cezası kestiğini söyledi.

MA/PATNOS