‘Türkiye S-400’leri alırsa sonuçları olumsuz olur’

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan Türkiye’ye Rusya’dan alacağı hava savunma sistemi S-400’ler konusunda yeni bir uyarı geldi. Bakanlık Sözcüsü S-400’leri kabul etmenin “olumsuz sonuçları” olacağını söyledi.  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus “Türkiye, S-400’leri kabul ederse gerçek ve olumsuz sonuçları olacak. Bu sonuçlar Türkiye’nin F-35 programını da kapsıyor” diye konuştu.

Sözcüden ‘tutarlıyız’ mesajı

ABD’li Sözcü, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun S-400’ler konusundaki tutumuna atıfta bulunarak, “Bence Bakan ve Dışişleri Bakanlığı bu konuda inanılmaz derecede tutarlı davrandı” diye konuştu. Pompeo geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada “S-400’lerin aktif olduğu bir yerde F-35’lerin uçması mümkün değil” demişti.

Ortagus, Türk yetkililerin Rusya’dan büyük miktarda silah alımı karşısında yaptırım ön gören, ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası’ndan (CAATSA) haberdar olduğunu da söylerlerine ekledi.

Trump’ın S-400 mesajı

AKP’li Türk Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan Japonya’da yapılan G-20 zirvesinde ABD Başkanı Donald Trump’la gerçekleştirdiği görüşmenin ardından, yaptırım ihtimali konusunda açıklama yapmıştı. Erdoğan ABD Başkanı’ndan güvence aldığını belirterek “Sayın Trump bu konuya açıklık getirdi. Böyle bir şeyin olmayacağını da özellikle kendisinden dinlemiş olduk” demişti.

ABD Savunma Bakanlığı Türkiye’ye S-400 sisteminden vazgeçmesi için 31 Temmuz’a kadar süre tanımış, F-35 savaş uçaklarından 100 adet satın almak isteyen Türkiye’nin daha önce eğitim için ABD’ye gönderdiği pilotlara verilen eğitimin durdurulması kararlaştırılmıştı.

Türk basınında çıkan haberlerde ise S-400’lerin teslimat için uçaklara yüklendiği belirtilirken, teslimatın ne zaman yapılacağına dair kesin bir tarih henüz açıklanmadı.

WASHINGTON