Türkiye’nin iklim notu: Çok Kötü!

İspanya’nın Madrid kentinde süren COP25, 25. Taraflar Konferansında Germanwatch,  Uluslararası İklim Ağı (CAN International) ile New Climate Institute’nin birlikte hazırladığı İklim Değişikliği Performans Endeksi açıklandı. Endeks salımların yüzde 90’ından sorumlu 57 ülkenin ve AB’nin iklim değişikliği ile ilgili son performanslarını değerlendiriyor. Türkiye bu yıl da kötüler grubunda yer alarak 48. sırada yer aldı.

İlk üç sıra boş

İklim değişikliğini durdurmaya yetecek gerekli adımları atan ülke olmadığı için ilk üç sıranın boş bırakıldığı listede, yenilenebilir enerji, kişi başı salımlar ve iklim politikalarındaki kaydettiği ilerleme  nedeniyle İsveç bu sene de  dördüncü olurken,  Danimarka beşinci sıraya yükselirken Fas altıncı sırada en başarılı ülkeler arasında yer aldı. İklim politikalarında göreceli ilerlemeler nedeniyle Hindistan bu sene ilk 10’a girerek dokuzuncu sırada yer aldı.

Türkiye bu yıl da Suudi Arabistan, ABD, Rusya, İran, Avustralya, Kazakistan gibi fosil yakıt üreticilerinin bulunduğu ve kötü iklim politikalara sahip ülkeler arasında yer aldı. İklim değişikliğini reddeden başkan Trump yönetimindeki ABD ise endeks tarihinde ilk defa Suudi Arabistan’ın da gerisinde kalarak sonuncu oldu.

57 ülkenin 31’inin emisyonları azaldı

Rapora göre bu sene değerlendirmedeki 57 ülkenin 31’i emisyonlarını azalttı. Ancak batıda kapatılan termik santrallerin yerine doğuda yenilerinin açılması önemli bir risk oluşturuyor. 2010’dan bu yana ABD’de 102 bin MW’lık kapasitelik kömür santrali emekli edilirken Çin’de inşası süren 148 bin MW kapasiteli termik santraller büyük tehlike oluşturuyor. Çin Halk Cumhuriyeti’nde artan bu kapasite AB’nin toplam kömür santrali kapasitesine yakın.

Türkiye özellikle son yıllarda lisansız projelerin yarattığı yatırım ortamı ile yenilenebilir enerji artışında dördüncü sırada yer alırken bu artış çok sayıda fosil yakıt santrali ile birleşince yenilenebilir enerjinin payı kısmında 24. sıraya düşüyor. HES’ler dahil 2030 yılı yenilenebilir hedefinde ise 43. sıraya kadar geriliyor.

Aynı durum sera gazları emisyonlarında da var. Kişi başına düşen emisyonlarda Türkiye, 14. Sırada bulunsa da politikaların ortaya koyduğu  trendler açısında çok kötü bir durumda. Türkiye artan kömür, petrol, asfalt kullanımı ve betonlaşma politikaları yüzünden emisyon trendlerinde 59. sıraya düşüyor.

CENEVRE