Türkiye’nin terör siyaseti kaybetti

 Demokratik Halk Hareketi (TEV-DEM) Koordinasyon Üyesi Foza Yûsif, Türk devletinin terör siyasetinin kaybettiğini söyledi.

TEV-DEM Koordinasyon Üyesi Foza Yûsif, artık baş aşağı giden Türkiye’nin, Ortadoğu ve dünya için büyük bir tehdit oluşturduğunu vurguladı.

JINNEWS’ten Roj Hozan’ın sorularını yanıtlayan Foza Yûsif, Rusya’ya yakınlaşmasının ABD’de rahatsızlık yarattığını bilen Türkiye’nin, ağırlığını ortaya koymak ve aynı zamanda NATO’daki yerini korumak için Rusya’ya yakınlaşma politikasına başvurduğunu hatırlattı. Bu şekilde Rusya’yı da kendine mecbur bırakma çabasında olan Türkiye’nin, politikasını terörist ve hiçbir çözüm projesi olmayan güçlere dayandırdığından bir ilerleme kaydedemeyeceğini söyleyen Yûsif, bu terör yöntemleriyle Ortadoğu siyasetinde yeni bir durum yaratamayacağını kaydetti. ”Bize göre Türkiye’nin bu siyaseti kaybetmiş bir siyasettir” diyen Yûsif, şöyle devam etti: ”Türkiye artık baş aşağı gitmekte; Ortadoğu ve dünya için büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Kazanma şansı yoktur. Türkiye siyasetiyle halkların düşmanlığını yaparak bütün tarafların çıkarlarını tehlikeye atmakta ve her geçen gün daha çok ekonomik ve siyasi olarak çöküşe yaklaşmaktadır.”

 Türkiye’nin işgaline karşı QSD, Rusya ve Suriye rejimi arasında daha önce bir anlaşma yapıldığını; bu anlaşmaya göre rejim ve Rus güçlerinin belli bölgelerde konuşlandığını anımsatan Yûsif, şunları dile getirdi: ”Bu olumlu bir adımdı ama Suriye’nin toprak bütünlüğü ve kalıcı bir çözümün sağlanması için sadece askeri ittifaklar değil, temel sorunların çözümü için köklü siyasi çözümlerinde geliştirilmesi gerekir. Siyasi ittifaklarında gerçekleşmesi önemlidir yoksa Türkiye’nin işgal tehditlerinin sonu gelmez ve her geçen gün daha da büyüyecektir. Ne yazık ki siyasi ittifak gerçekleştirme çalışmaları daha bir sonuca ulaşmamakla beraber arayışlar devam ediyor. Suriye’nin kısa bir süre içerisinde çözülmeyecek kadar çok büyük sorunları var, ancak bu sorunların siyasi çözümü için ısrarcı olmalı. Bu konuda Özerk Yönetim ve bölgedeki siyasi partilerin güçlü bir iradesi var, diyaloga hazırlar. Demokratik ve siyasi çözüm konusunda ısrarcı olmalıyız, çünkü sadece askeri yöntemlerle Suriye’nin sorunları çözülemez.”