Türkiye’ye üst üste Doğu Akdeniz uyarısı

Doğu Akdeniz Boru Hattı (EastMed) doğalgazı İsrail, Kıbrıs ve Yunanistan üzerinden Avrupa’ya ulaştıracak. Mısır da projenin bir ortağı.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de doğalgaz ve petrol aramasını “provokasyon ve endişe verici” gelişme olarak niteleyen ABD, Ankara’dan faaliyetlerini durdurmasını istedi. Yunanistan, Fransa ve Mısır da Türkiye’ye iki günden beri açık uyarılarda bulunuyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de sondaj gemileriyle petrol ve doğal gaz arama faaliyeterinin “provokatif ve endişe verici” olduğunu belirterek Ankara’yı yasadışı çalışmaları konusunda uyardı. Türkiye’ye dönük aynı uyarılar son iki günde oldukça yoğunlaşırken, Fransa, Mısır, Yunanistan gibi ülkeler ve AB de uyarı üstüne uyarı yapıyor.  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetleriyle ilgili yazılı açıklama yaptı. Ortagus, açıklamasında, “ABD, Türkiye’nin Kıbrıs açıklarında sondaj faaliyetleri yapmak için devam eden girişimlerinden ve son olarak sondaj gemisi Yavuz’un Karpas Yarımadası açıklarına sevk edilmesinden derin endişe duymaktadır” ifadesi kullandı.

‘Provokasyon’ olarak tanımladı

Doğalgaz ve petrol araması için sondaj gemisinin bölgeye gönderilmesini “provokasyon” ifadesiyle tanımlayan Ortagus, “Türk yetkilileri bu operasyonları durdurmaya çağırıyor, tüm tarafları da sakin davranmaya ve bölgede gerilimi artıracak adımlardan kaçınmaya davet ediyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Doğu Akdeniz’deki enerji kaynaklarıyla ilgili süreçlerin Kıbrıs’ta iki toplum ve komşu ülkeler arasındaki diyalogla yürütülmesi gerektiğini savunan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, “Ada’nın petrol ve doğalgaz kaynaklarının, diğer kaynakları gibi iki toplum arasında adil bir şekilde paylaşılması gerektiğine inanıyoruz” ifadesini kullandı.

Kıbrıs Türk Kesimi, uluslararası alanda resmi olarak tanınmadığı ve daha çok ve Kıbrıs Adası çok Güney Kıbrıs ile esas alındığı için Türkiye’nin, Türk kesimine yaslanarak yürüttüğü doğalgaz ve petrol arama faaliyeti Avrupa Birliği (AB) ve ABD tarafından yasadışı olarak görülüyor.

Mısır, Fransa, Yunanistan ve AB’den uyarılar

ABD daha önce de Türkiye’ye yönelik uyarılarda bulunmuştu.

15 Mayıs’ta Avrupa Birliği (AB) üyesi Akdeniz ülkeleri, doğalgaz kaynaklarıyla ilgili yaşanan krizde Kıbrıs Cumhuriyeti’nde destek vererek Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki yasadışı petrol ve doğalgaz arama faaliyetlerine son verilmesini istedi.

İtalya, İspanya, Malta, Portekiz, Fransa, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin 2016’da “AB Üyesi Güney Avrupa Ülkeleri Zirvesi” adıyla başlattıkları forumun altıncısına Malta ev sahipliği yapmıştı.

O zirvede Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yaptığı açıklamada, “Türkiye, Kıbrıs’ın ekonomik münhasır bölgesinde yasa dışı faaliyetlerine son vermeli” ifadesini kullanmıştı.

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras da “Türkiye’nin ihlal edici davranışlara son vermemesi halinde AB’nin özel tedbirler alacağı sinyalini göndermesi önemli. Kim uluslararası hukuka saygı göstermiyorsa sonuçlarına katlanmalı” demişti. Daha sonra da Brüksel’den de Türkiye’ye uyarılar gelmişti.

Öte yandan Türkiye’nin bölgeye bir sondaj gemisi göndermesiyle aynı uyarılar önceki gün ve dün neredeyse tavan yaptı.

İsrail, Kıbrıs Cumhuriyeti ve Yunanistan ile Doğu Akdeniz’deki doğalgazı Avrupa’ya taşıyacak olan (East-Med) boru hattı projesinin ortaklarından olan Mısır da, Türk devletine Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerinden dolayı tepki gösterdi.

Önceki gün Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Kahire, Doğu Akdeniz’de gerilime yol açabilecek tek taraflı kararlar almaya devam eden Türkiye’nin Kıbrıs yakınlarında jeolojik keşif çalışmaları yapma niyetinden dolayı endişe duyuyor” denildi. Kahire, Ankara’ya “Durumu kötüleştirmeme ve uluslararası hukuka saygı duyma” çağrısında bulundu.

Eş zamanlı olarak Fransa Dışişleri Bakanlığı’ndan da benzer bir açıklama geldi.  Deniz hukukuna uyma konusundaki güçlü bağlılıklarını ve egemenliğine saygı gösterilmesi gereken Kıbrıs’la dayanışmalarını hatırlatan Fransa Dışişleri Bakanlığı, “Türkiye’yi, hukuka aykırı olan ve bölgesel istikrarı tehdit eden her türlü eylemlerden kaçınmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Türkiye Deniz hukukuna meydan okuyor’

Yunanistan ise dün bir açıklama yaptı. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında “Bu yasadışı eylem uluslararası hukuka ve deniz hukukuna meydan okurcasına aykırı ve uluslararası toplum onu kınadı. Bu, Doğu Akdeniz bölgesinin istikrarını ve güvenliğini bozan gerilimin devamıdır” ifadelerine yer verildi.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’e yolladığı ikinci sondaj gemisi Yavuz, Karpaz’daki Zafer Burnu’nun güneyine önceki gün ulaşmıştı.

AKP’li Türk Cumhurbaşkanı Recep T. Erdoğan, Doğu Akdeniz’deki süreçlerle ilgili olarak, “Doğu Akdeniz’de şu anda sondaj gemilerimiz arama, tarama çalışmaları ile koordineli olarak kendi yol haritası içinde bu süreci devam ettiriyor. Bu konuda sağdan soldan bazı rahatsız edici sesler çıkabilir ama bu seslerin hiçbirisinin bizi bu yolumuzdan alıkoymayacağını daha önce de zaten açıkladık. Bugün de aynı noktadayım, aynı şeyleri söylüyorum” demişti.

HABER MERKEZİ