‘Türkiye’ye yaptırımlar kararlılığımızı gösteriyor’

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu, Singapur’da bir araya geldi. Pompeo, “Yaptırımlar kararlılığımızı gösteriyor” dedi.

Pompeo ve Çavuşoğlu görüşmesi, AKP-MHP faşizmi tarafından yönetilen Türk devletinin, ABD’li Papaz Andrew Brunson’un uzun tutukluluğunun ardından ev hapsine alınmasına karşı ABD Hazine Bakanlığı’nın Türk Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yönelik yaptırım kararına gitmesinin ardından gerçekleşti.

Her iki dışişleri bakanı, Singapur’da bir araya geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada “Bir çok konuyu konuştular” dedi.

Nauert, “Ülkelerimiz arasındaki sorunları çözmeye çalışmayı sürdürme konusunda mutabık kaldılar” dedi ve ekledi: “Görüşmeler yapıcı geçti.”

‘Çok ciddiyiz’
Pompeo da Singapur’a vardıktan sonra bir açıklama yaptı. ABD’nin Çarşamba günü Türkiye Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında aldığı yaptırım kararlarını değerlendiren Pompeo, yaptırımların ciddiyeti gösterdiğine işaret etti. Pompeo yaptırımların, İzmir’de ev hapsinde olan ABD’li papaz Andrew Brunson’ın ülkesine dönmesini sağlama konusunda “çok ciddi” olduklarını gösterdiğini söyledi.

Çavuşoğlu ile yarım saatlik görüşmeden önce konuşan Pompeo, “Papaz Brunson’ın bize verilmesinin zamanının geldiği konusunda Türkler uyarılmıştı ve umarım ki büyük kararlılığımızın kanıtı olanları (yaptırımları) görürler” dedi.

Albayrak: İlişkiler hiçbir zaman kopmaz
AKP’nin ortağı MHP ile birlikte ABD yaptırımlarına karşı İYİ ve CHP’yi de yedeğine aldıktan sonra yaptığı hamaset nutukları sonuç vermemiş olacak ki, AKP cephesinden “ABD ile ilişkileri koparmayız” açıklaması geldi.

Türk Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ABD ile ilişkiler konusunda “ABD ile dünden daha iyi bir noktadayız” iddiasında bulundu.

Albayrak, NTV’de gündemle ilgili soruları yanıtladı.
Albayrak Çavuşoğlu-Pompeo görüşmesini kastederek “Sabah gerçekleşen dışişleri bakanları arasındaki görüşme iradenin masada olduğunu görüyoruz. ABD ile ilişkilerde bugünden yarına bakmamak lazım. Sabah Dışişleri Bakanımızla da görüştüm. İki ülke arasında güçlü bir iradenin masada olduğu ortaya koyulmuş. İki ülkenin Dışişleri Bakanı da çözüm yönünde irade ortaya koymaya yönelik netice alınmış. ABD ile dünden daha iyi bir noktadayız. İlişkiler hiçbir zaman kopmaz.” HABER MERKEZİ