Tutsakların Hüseyin abisi – Hazırlayan: Zabel MİRKAN

Zindana sığmayan sesler…

Basın emekçiliğine başladığı günden itibaren tutsakların sesini duyurmaya, mektuplarına gazetelerde yer vermeye ve onlar için nicesini yapmaya çalışan Hüseyin Aykol, 12 Temmuz 2019’da tutuklandı. 675 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Ekim 2016’da kapatılan Özgür Gündem gazetesinin eski Eş Genel Yayın Yönetmeni Aykol hakkında üç yıl dokuz ay kesinleşmiş hapis cezası bulunuyordu.

Hüseyin Aykol’un tutsaklarla kurduğu farklı bir bağ olduğunu Özgür Basını takip eden çoğu insan bilir. Mektuplarda da gördüğümüz gibi tutsaklar ona Hüseyin Abi, Hüseyin Hoca diye hitap eder, o ise elinden geldiğinden fazlasını yapmaya çalışarak mektuplarda belirtilen hak ihlallerini araştırarak kapsamlı bir şekilde gündeme getirir. Ya da en azından 20 yılı aşkın bir süredir getiriyordu. Şöyle bir detay da var hakkında: Tutsaklara hediye göndermemelerini rica etmesine rağmen, tutsaklar onlarca hediye gönderir ve Hüseyin Aykol onu gazetedeki en güzel yerlere asarmış. Keza Özgür Gündem’deki “Okurlarla Başbaşa” bölümünde de en çok tutsakları anlatırdı.

Yılların Özgür Basın emekçisi Aykol’un hapis cezası gerektiren suçu ise “örgüt propagandası yapmak” iddiası. Sincan F Tipi 2 No’lu Ceza İnfaz Kurumu’na konulan Aykol’un hakkında açılan tam 63 dava var.

Peki kimdir Hüseyin Aykol?

Aykol, Manisa’nın Salihli ilçesinde 1952 yılında doğdu. İzmir Koleji’ni bitirdikten sonra üç yıl Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, dört yıl da Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde okudu. 12 Eylül öncesinde Ser Yayınevi’nde çevirmen ve editör olarak çalıştı. Kısa bir süre sonra Türkiye Yazarlar Sendikası’na üye oldu.

40’a yakın ülkede yayınlanan “Sosyalizm: Teori ve Pratik” dergisinin Türkçe edisyonunu çıkardı. 12 Eylül döneminde tutuklandı. Yaklaşık 10 yıllık bir tutsaklık sürecinden sonra gazetecilik ve yayıncılığa geri döndü. 90’lı yılların başında çıkan haftalık gazete Halk Gerçeği’nin kuruluşunda yer aldı ve sonrasında Özgür Ülke, Özgür Gündem, Özgürlükçü Demokrasi, Yeni Yaşam gibi gazetelerde çalışmalarını aralıksız sürdürdü. Son yirmi yıldır çeşitli aylık dergiler, haftalık ve günlük gazetelerde çalıştı.

Genelde dünya haberleri editörlüğü yapmış olsa da kimi gazetelerde genel yayın yönetmenliği görevini de üstlenen Aykol’un çok sayıda çeviri ve telif eserleri bulunmaktadır.

Bugüne kadar yayımlanan kitaplarından bazıları:

  • Çerkes Ethem Gerçek Yaşam Öyküsü
  • Haber Basınından İslamcı Medyaya
  • Türkiye’de Siyasi Parti Kapatmanın Tarihi
  • Türkiye’de Sol Örgütler
  • Kürt Medyası’nda Yirmi Yıl
  • Türkiye’de Sağ Örgütler
  • Aykırı Kadınlar

Gazeteciliği layıkıyla yapanlardan

Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Gökhan Durmuş, Hüseyin Aykol gözaltına alındıktan sonra uzun yıllardır mesleğini en iyi şekilde icra eden biri olarak tanıdığını ve bunun basın tarihi açısından kara bir leke olarak anılacağını belirtmiş ve şöyle demişti: “Hüseyin Aykol uzun yıllardır gazetecilik yapan, bu sektörde özellikle Kürt medyası içerisinde çalışmış ve gazeteciliği layıkıyla yapmış birisidir. Bugün Hüseyin Aykol’un gözaltına alınması hiçbir şekilde kabul edilemez. SETA’nın gazetecileri fişlemesi, bugün Hüseyin Aykol’un gözaltına alınması bu ülkede gazeteciler adına bir şeyin değişmediğini gösteriyor. Türkiye’de gazeteciler tutuklanmasın, haberlerini özgürce yapsın istiyoruz. Bunun için mücadele ediyoruz. Hüseyin Aykol’un bir an önce serbest bırakılmasını ve kaleminin, klavyesinin başına geçmesini bekliyoruz.”

Hüseyin Abi ne içeridekileri ne de dışarıdakileri yalnız bıraktı, biz de onu bırakmayalım.

Mektup Adresi:

Hüseyin Aykol

Sincan F Tipi 2 No’lu Ceza İnfaz Kurumu    –   Sincan/Ankara