Ücret farkı siyahi kadınları nasıl etkiliyor?

Araştırmalar, yıl boyunca tam zamanlı çalışan siyahi kadınların, beyaz erkeklerin kazandığı her 1 dolara karşılık 61 cent kazandığını gösteriyor.

ABD’de 22 Ağustos Perşembe, siyahi kadınlar için Eşit Ücret Günü olarak belirlendi. Zira beyaz erkeklerin bugüne kadar kazandığını, siyahi kadınlar yıl sonuna kadar kazanabiliyor.

Siyahi kadınlar, beyaz erkek meslektaşları arasındaki ücret farkına dikkat çekmek amacıyla #BlackWomensEqualPay ve #BlackWomenCantWait etiketleriyle sosyal medyada gündem yarattı.

Uçurum büyük

Ulusal Kadın Hukuku Merkezi’nin 2018 Sayım Bürosu’nun analizine göre,  yıl boyunca tam zamanlı çalışan siyahi kadınların, beyaz erkeklerin kazandığı her 1 dolara karşılık 61 cent kazanıyor.  Başka bir deyişle, siyahi kadınların aynı eğitim düzeyiyle aynı işte çalışıp 20 ayda alabildiği ücreti, erkek meslekdaşları 12 ayda elde ediyor. Yani aynı yaşta, aynı sürede, aynı işte çalışsa dahi beyaz bir erkeğin 60 yaşına kadar kazandığını, siyahi kadın 86 yaşına kadar elde edebiliyor. 40 yıllık kariyeri boyunca bu ücret farkı 946 bin 120 dolara tekabül ediyor.

Siyahi kadınlar, 20 yıl öncesine göre daha iyileşme olsa da düşük ücretli işlerde çalıştırılıyor, yüksek ücretli işlerde yetersiz temsil ediliyor. En önemlisi ise hangi iş grubunda çalıştırılırlarsa çalıştırılsınlar, yine de ücret farkıyla karşı karşıya kalıyorlar.

Mücadele için 5 öneri

Siyahi kadınlar, ücret eşitsizliğiyle mücadele için 5 öneri sunuyor:

  • Siyahi kadınların ücret eşitliğini savunun.
  • İş arkadaşlarınızla maaş hakkında konuşun.
  • Eski maaş çizelgelerinin yasaklanmasını savunun.
  • Senatörlerle Paycheck Adalet Yasası hakkında görüşün.
  • Ücret farkının siyahi kadınların sağlık hizmetlerine eşimini nasıl etkilediğini kabul edin.

Cinsiyetler arasındaki ücret farkını azaltmaya yönelik bir tasarı ABD senatosuna gönderildi. Tasarısının kabul edilip edilmeyeceği ise henüz bilinmiyor.

WASHINGTON