Üçüncü kuzen de uğurlandı

Hakkari’nin Gever ilçesinde şehit düşen Jêhat Doğma (Tekoşer Gever) ve Veysel Bayram (Agit Cûdî) Van’da; Nusaybin şehitleri Mehmet Şirin Şaşmaz ve Sidar Ziyanek Nusaybin’de; Cizre şehidi Gülistan Üstün Cizre’de; HPG’li Sabır Karakaya (Numan Serhed)  Bulanık’ta; HPG’li Emrah Kurt Malazgirt’te son yolculuklarına uğurlandı.  

Gever’deki direnişte farklı tarihlerde şehit düşen Jêhat Doğma ve Veysel Bayram’ın cenazeleri Erzurum Adli Tıp Kurumu’ndan alınarak Van’ın merkez Tuşba ilçesine götürüldü. Konvoy eşliğinde Yenimahalle’ye getirilen şehitlerin cenazelerini HDP Van Milletvekili Lezgin Botan’ın da aralarında bulunduğu yüzlerce kişi alkış, zılgıt ve sloganlarla karşıladı. Anne Kıymet Doğma, şehadetinden önce telefonla arayan oğlunun “Bunlar kimyasal kullanıyorlar. Bizi kimyasal kullanarak öldürecekler” dediğini aktararak, “Oğlumun cenazesini gördüm. İşkence yapılmıştı cenazeye” dedi. Kürdistan’da devem eden katliamlara isyan eden Doğma, “Yeter artık duyun bu sesi” diye haykırdı. 

Doğma ve Bayram’ın sarı, kırmızı, yeşil bayrağa sarılı tabutları “PKK halktır halk burada”, “Şehîd namirin”, “PKK intikam”, sloganlarla mezarlığa götürülerek, zılgıtlar ve ağıtlarla toprağa verildi. 

Jêhat’ın son sözü: Biz kazanacağız

Gever şehidi YPS’li Jêhat Doğma, 3 Kasım’da Cumhuriyet Mahallesi’ne yapılan saldırıda Kobra tipi zırhlı araçtan açılan ateşle şehit düşen Doğan Doğma’nın (18) amcasının oğlu ve önceki gün Van’da uğurlanan Gever şehidi Nadir Güneç’in (Bawer Pir) kuzeniydi. İlçede sıkıyönetimin başladığı 13 Mart’tan bir gün önce Doğma, facebook hesabından “Özgürlük çığlıklarıyla Gever direnişe geçecek, biz kazanacağız…” diye yazmıştı. Her mesajında özgürlüğe olan tutkusunu dile getiren Doğma, 24 Şubat tarihinde yaptığı paylaşımda ise “Yaşamı uğruna ölecek kadar seviyoruz” sözünü anımsatarak, “Em mirinê re jî amadene, ji bo axa azad… (Özgür toprak için ölmeye de hazırız” demişti. 

Doğma’nın paylaşımlarından bazıları şöyle: 

* 10 Ekim: Sessizlik bürümüş her tarafımızı; ölüyoruz öldürüyorlar durmadan…

* 26 Eylül: Ben bir Militandım. Savaşsız, sömürüsüz bir dünya içindi kavgam. Henüz 27’sindeyken ve gencecik bir fidanken daha. Bağımsızlığın ve özgürlüğün kutsal özlemi uğruna, al kanlara boyandım…

* 7 Eylül: ‘İnsanlar ölüyor’ dedik kimse aldırış etmedi. Herkes sessizliğe bürünmüştü ölen Kürttü çünkü. Şimdi bizi anladığınızı umuyoruz…

* 31 Temmuz: Fazlaca bir hayatımız yok aslında 28’inde katlediliyoruz, en çok kimimiz daha 12’sindeyken bedeni paramparça olan…


Haftalar sonra defnedildi 

Şırnak’ın Cizre ilçesinde vahşet bodrumunda katledilen Mem û Zîn Kültür Sanat Merkezi çalışanı Gülistan Üstün’ün Antep’ten alınan cenazesi önceki gün Cizîr’e getirildi. Yafes Mezarlığı‘nda kitlesel düzenlenen tören esnasında mezarlık polis ablukasına alındı. Abluka altında gerçekleşen törenin ardından Üstün son yolculuğuna uğurlandı. 

2 HPG’li uğurlandı 

Mardin’in Ömerli ilçesi kırsalında 13 Nisan’da çıkan çatışmada şehit düşen HPG’li Sabır Karakaya (Numan Serhed) Mûş’un (Muş) Kop (Bulanık) ilçesine bağlı Dêlikî köyünde düzenlenen kitlesel törenle toprağa verildi. Dersim’in Pülümür ilçesinde 14 Nisan’da çıkan çatışmada şehit düşen HPG’li Emrah Kurt (Mahir Malazgirt) ise Malazgirt bağlı Azo köyünde, “Şehîd namirin” sloganıyla defnedildi. Aile evine götürülerek helallik alınan Kurt’un naaşı yurttaşların omuzlarında mezarlığa taşındı. Sık sık “Şehîd namirin”, “Ey şehit xwînate li erdê namîne”, “Ey şehîd rêya te rêyameye” sloganları atıldı. 

Aynı yaşta aynı direnişte 

Urfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki Nusaybin şehitlerinden Mehmet Şirin Şaşmaz ve Sidar Ziyanek  aileleri tarafından teşhis edilerek alındı. Ziyanek’in Nusaybin’in Gundê Şehîdan (Gültepe) Mahallesi’nde, 16 yaşındaki Mehmet Şirin Şaşmaz’ın ise Nusaybin’e bağlı Atxê köyünde dün toprağa verilmesi bekleniyordu. Şaşmaz’ın Cizre’de ikinci vahşet bodrumunda katledilen 16 yaşındaki Murat Şimşek’in amcasının oğlu olduğu öğrenildi. 


10 cenaze daha var

Mardin’in Nusaybin ilçesinde 18 Nisan’da katledilen 18 kişiden 8’i Mardin’e, 10’u Urfa’ya götürülmüştü. Mardin’den Nusaybin kütüğüne bağlı Yunus Eliş, Şiyar Tarlak, Barış Erdem, Amed’in Çınar ilçe kütüğüne bağlı Kamil Kavak; Urfa’dan ise Nusaybin kütüğüne bağlı Hüseyin Sakin ve Mehmet Necim Erdem teşhis edilerek alınarak toprağa verilmişti. Son definle birlikte morglarda bulunan cenaze sayısı 10’a düştü. 


 HABER MERKEZİ