Ulusal birlik ve ulusal kongre

Kürtlerin her zaman önemli gündemi olan „ulusal birlik ve ulusal kongre“ tartışmaları son haftalarda yine gündemin önemli bir maddesi olarak tartışılmaya başlandı.

Ulusal birlik ve ulusal kongre konusunda tüm Kürt siyasal partileri, kurumları, aydınları, yazarları ve şahsiyetlerinin duyarlı ve net olması gerekmektedir. Sadece net ve duyarlı olmakta yetmiyor, birlik ve ulusal kongre konusundaki, netlik ve duyarlılığın pratiğede yansıması gerekiyor.

Kürdistan Bölgesel Federal Yönetimi başkanı Mesud Barzani bundan iki yıl önce yaptığı söyleşide, „Bundan böyle Kürtler arasında çatışma olmayacağını, Kürdün kanının Kürde helal olmadığını“ net bir biçimde açıklamıştı.

KCK Yürütme Konseyi Üyesi Murat Karayılan ve KCK Eşbaşkanları Cemil Bayık ve Bese Hozat’ın son günlerde basına yansıyan söyleşileri de aynı doğrultuda. Karayılan Kürtlerin ulusal bir stratejiye ihtiyaçları olduğunu, bunun içinde ulusal kongrenin acilen toplanması gerektiğini söylüyor. KCK Eşbaşkanı Cemil Bayık, „Bu sistemle birarada yaşanmaz“ diyor ve ulusal kongrenin acilen toplanmasını istiyor. Yine KCK Eşbaşkanı Bese Hozat, „Türk devletinin tarihsel geleneğini  referans alarak Kürdü, Kürde kırdırma politikasıyla Kürt belasından kurtulmak istediğini, bu heveslerini kursaklarında bırakmak için gerilla ile peşmergenin çatışmasına fırsat vermiyeceklerini“ açıklıyor. Bu kirli oyunları bozmak içinde  ulusal birlik ve kongrenin gerekli olduğunu söylüyor.

Her iki Kürt partisinin yetkililerinin açıklamalarına katılmak her namuslu Kürt için tarihsel bir görevdir. Kürtler 19 yy.’dan beridir askeri alanda hiç yenilmediler. Kürtlerin tek zaafı birliklerini sağlayamamaktı. Sömürgeci güçler Kürtlerin bu sosyolojik özelliklerinden faydalanarak kendi sömürgeci sistemlerini oluşturdular. Yine bu sömürgeci sistemler Kürtlerin bu sosyolojik özelliğinden faydalanarak Kürt direnişlerini sonuçsuz bıraktılar.

21. yüzyılın ilk çeyreğinde Kürtler için tarihi bir fırsat çıkmıştır. Sykos-Pikos anlaşması tarihin çöp sepetine atılarak Ortadoğu yeniden düzenlenmekle karşı karşıyadır. Kürtler Güney ve G.Batı’da DAİŞ işgalcilerine karşı verdikleri mücadele, ödedikleri bedelle Ortadoğu’nun yükselen değeri konumuna gelmiştir. Kürtler iki asırdan beridir büyük bedeller ödeyerek kazandıkları mevzilerin berhava olmaması için birliklerini sağlamak, ulusal kongrelerini gerçekleştirip, ulusal stratejilerini yenilemek zorundadırlar. Bunu sağlamanın yolu Kürt parti, örgüt, kurum, aydın ve şahsiyetlerinin bireysel ve örgütsel çıkarlarını bir tarafa koyup Kürt halkının ve Kürdistan’ın çıkarlarını öne çıkarmaktan geçmektedir.

Tarihin treni ulusların istasyonlarından bir defa, iki defa, üç defa uğrar. Uluslar tarihin trenini bilinçli olarak karşılamaz, ağırlamazlarsa olaki bir daha tarihin treni o ulusun istasyonuna kolay kolay uğramayabilir. Bu nedenle herkesin duyarlı olması, ulusal birlik ve kongrenin oluşmasına elinden gelen katkıyı sunması gerekmektedir. Tarih bize böyle bir görevi emrediyor.

KÜRDİSTAN TARİHİNDE BU HAFTA: 

* 11 Aralık 1927’de Türkiye’de Umumi Müfettişlik kuruldu. Kürdistan 1952 yılına kadar Umumi Müfettişler tarafından idare edildi. 

* 11 Aralık 1948’de Kürt şair Faiq Bekes vefat etti. 

* 12 Aralık 1980 tarihinde Türk Kontgerillası ve Suriye Muhaberatının Qamişlo’ya bağlı bir köyde düzenlediği operasyonda aralarında KAWA Örgütü üst düzey yöneticilerinin de bulunduğu 15 Kürt yurtseveri ve devrimcisi şehit oldu. 

* Kontgerilla tarafından gündüz gözü ile Ankara’nın göbeğinde gözaltına alınan Kürt hukukçusu ve siyasetçisi, HEP Ankara eski İl Başkanı Av. Faik Candan’ın infaz edilmiş cesedi 13 Aralık 1994 tarihinde Ankara Gölbaşı’nda bulundu. 

* 14 Aralık 1914 tarihinde M. Mıstefa Berzani’nin ağabeyi Şeyh A. Selam Barzani İttihat-Terakici, Mehabbad Kürt Cumhuriyeti ABD, İngiltere ve Sovyetler Birliği gibi süper güçlerin ihaneti sonucu 15 Aralık 1946’da yıkıldı. Qazi Muhammed ve arkadaşları tutuklandı.

* Büyük Kürt halk şarkıları sanatkarı Ahmet Arif Cizrawî 17 Aralık 1986’da vefat etti.

* Büyük Kürt Halk şarkıları sanatkarı Ayşe Şan 18 Aralık 1986’da vefat etti.