‘Uluslararası mahkeme kurulmalı’

Kuzey Suriye’de gerçekleştirilen DAİŞ konulu konferansın sonuç bildirgesinde bölgede çetelerin yargılanması için uluslararası bir mahkeme kurulması istendi.

Rojava Stratejik Araştırmalar Merkezi (NRLS) tarafından gerçekleştirilen DAİŞ konulu uluslararası konferansta, Kuzey Suriye’de DAİŞ çetelerinin yargılanması için bir uluslararası mahkeme kurulması çağrısı çıktı.

Üç gün süren konferansın sonuç bildirgesi Pazartesi günkü son oturumda açıklandı. Sonuç bildirgesinde en çok dikkat çeken husus DAİŞ çetelerinin yargılanması konusundaki madde oldu. Konferans bileşenleri DAİŞ çetelerinin Kuzey Suriye’de kurulacak uluslararası bir mahkeme tarafından yargılanmasını istedi.

Bildirgede DAİŞ terörünün her boyutta bitirilmesi için uluslararası koalisyon ve uluslararası toplum ile stratejik ortaklık kurulması gerektiğinin ifade edildiği belgede bölgedeki güvenlik sisteminin de güçlendirilmesi gerektiği belirtildi.

Kuzey ve Doğu Suriye görüşmelere dahil edilmeli

Kuzey ve Doğu Suriye yönetiminin DAİŞ’le mücadeledeki başarısına dikkat çekilen bildirgede özerk yönetimin uluslararası görüşmeler ve diyalog sürecine dahil edilmesi de istendi.

DAİŞ’e karşı demokratik ulus çözümü ve barış projesine dikkat çekilen bildirgede ayrıca bölgedeki kadın haklarına yönelik garantilerin siyasi, hukuki ve toplumsal sistem ile sağlanması gerektiği kaydedildi.

Mahkeme Kuzey ve Doğu Suriye’de kurulmalı

Konferansın sonuç bildirgesinde QSD’nin tutukladığı binlerce DAİŞ çetesinin yargılanması için Kuzey ve Doğu Suriye’de uluslararası bir mahkemenin kurulması çağrısında bulunuldu. Bu mahkemenin kuruluşunda da uluslararası koalisyonun özerk yönetime maddi ve lojistik destek vermesi gerektiği de kaydedildi.

23 Mart Dünya DAİŞ’i Bitime Günü

Bildirgede Êzidî halkına yönelik katliamlara ve Efrîn’deki demografik yapıyı değiştirme politikalarına dikkat çekilerek, Êzidîlerin korunmasına ve Efrîn’deki çete gruplarına karşı mücadelenin önemine vurgu yapıldı.

Konferans ayrıca 23 Mart’ın da “Dünya DAİŞ’i Bitirme Günü” olarak ilan edilmesi önerisinde bulundu.

ANF