Valls: Devletine ve kar’ına zeval getirmiyor!

Fransa Gündemi

DAİŞ’e bağlı Cezayir’deki "Halifenin Askerleri" örgütünün bir Fransız vatandaşını kaçırması üzerine Dışişleri Bakanlığı düzeyinde 30 ülkede yaşayan vatandaşlarını uyarma ihtiyacı duydu. DAİŞ (IŞİD) terör örgütü ise Fransa’nın DAİŞ’e karşı politikasından vazgeçmemesi durumunda 24 saat içerisinde Fransız vatandaşını infaz edileceğini duyurdu. Fransa Başbakanı Manuel Valls söz konusu tehdide "Fransa’nın Irak’taki operasyona devam edeceğini ve geri adım atmayacağı"nı katıldığı bir radyo programı aracılığıyla duyurdu. Valls, Cezayir’de kaçırılan Fransa vatandaşının, Irak’taki operasyona devam ederse öldürüleceği tehdidine ilişkin, "Fransa büyük bir devlet ve sorumlulukları dahilinde hareket edecek" yanıtını verdi. (Fransa’ya 24 saat zaman veren DAİŞ ardından Fransız vatandaşı olan Herve Gourdel’in kafasını keserek öldürdü.)
Manuel Valls, DAİŞ tehdidinden bahsederken DAİŞ’i sadece Irak’la sınırlı ifade etmesi dikkat çekiciydi. Kararlı bir devlet adamı edasıyla ‘Fransa’nın DAİŞ’e karşı geri adım atmayacağını’ belirtiliyor. Bırakın DAİŞ terör örgütünün son iki yılda Kürtlere ne yaptığı, son bir hafta içerisinde yaptıkları hala Fransa tarafından görülmüş değil. Rojava söz konusu olduğunda Valls’ın devlet adamlığı ve Fransa’nın "büyük devletliği" burada noktalanıyor. "Eğer geri adım atarsak terörizm kazanmış olacak" diyen Valls, Irak’taki hava operasyonlarının öngörülen şekilde devam ettiğini belirtirken diğer taraftan şu ana kadar Fransa’nın DAİŞ’e nasıl bir zarar verdiği yönünde bir açıklamada bulunamıyor. 55 yaşındaki Fransız vatandaşının kaçırılması ve ardından öldürülmesi nedeniyle Fransa Dışişleri Bakanlığı Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Sahra bölgesindeki yaklaşık 30 ülkede yaşayan vatandaşlarının veya buralara gideceklerin "çok dikkatli olmasını" istedi. Fransızlar "dikkatli" olmalı, Ortadoğu’da emperyalistlerin kar savaşı için kurban edilenler ne yapmalı!
Bu durumda Kürtler, hep bir savaşın mağduru mu olmalı? Günlük olarak katledildiklerinde onlar için istatistiki rakam olarak haber yapanlar, Kürtlerin acılarını, kayıplarını neden hala göremiyor? Kürtlerin görülmemesi, hangi büyük devlet kavramı, hangi habercilik, hangi insan hakları kavramı içerisinde düşünülmeli? 49 Türk Konsolosluk görevlisinin Matrix vari bir operasyonla kurtarıldığı haberleri manşetlere taşınırken, aynı gün Kobanê’de DAİŞ’in yaptığı katliamda yaşamını yitiren sivillerin Fransız basınına yansımaması anlaşılabilinir mi? Aynı basın şunu çok iyi bilmeli, Fransa’nın bir rehinesini kurtarması zor değil! Fransa stratejik ortağı olduğunu her fırsatta yinelediği Türkiye’ye "nasıl kurtardınız rehinelerinizi" diye sorabilir! Türkler bunun için Kobanê’yi sattı, peki Fransa kendi rehinesi için ne ya da kimi satacak!
DAİŞ’le mücadele adı altında geçtiğimiz hafta Fransa terörle mücadele yasasında yeni bir değişikliğe gitti. Böylelikle Fransa vatandaşlarının DAİŞ’e katılımı engellenecekmiş! Çünkü resmi verilere göre 800’den fazla Fransız vatandaşı "cihat" adı altında DAİŞ’e katılmış ve Ortadoğu’da savaşıyor.  
Fransız parlamentosunda 18 Eylül günü oy çoğunluğuyla kabul edilen yeni terörle mücadele yasa tasarısı, Ceza Kanunu’na "bireysel terör örgütü" kavramını eklerken, "yurtdışında terör eylemi yapma potansiyeli olanların Fransa dışına çıkmalarının engellenmesini" öngörüyor. Buna ek olarak da internette "sakıncalı" görülen içeriklerin yargı kararı olmaksızın idarenin talebiyle silinmesine olanak tanıyor. Yasa kapsamında Fransa’yı terk etme yasağına karşı gelenlerin 3 yıl hapis ve 45 bin Euro para cezasına mahkum edilmeleri öngörülüyor. Ortadoğu’da ne zaman emperyalist güçler, nüfuz alanlarını genişletmek, sömürü, yağma ve talandan en yüksek payı alabilmek için hiçbir vahşetten ve kirli oyundan kaçmadıklarında kendi ülkelerinde "komplo teorileriyle" terör yasalarında değişikliğe gidiyor. Oysa tüm dünya bu oyuna İkiz Kuleler saldırısından başlayarak, emperyalist savaşların her aşamasında tanık oldu. Peki İkiz Kulelere kim saldırmıştı: El Kaide mi yoksa CIA mı?
11 Eylül 2001 saldırılarının hemen ardından yürürlüğe giren ve kısaca "Patriot Act" olarak bilinen terörle mücadele yasasına benzeyen Fransa’nın yeni yasası da aynı zeminde doğuyor. Yasa çıkarılırken "büyük Fransa"ya kimse sormuyor; ‘DAİŞ’i kim yarattı!’