Vergi şeffaflığı için Türkiye’ye ek süre

Reuters haber ajansı Avrupa Birliği’nin (AB), Türkiye’ye vergi şeffaflığı yükümlülüğünü yerine getirmesi için ek süre konusunda ön anlaşmaya vardığını bildirdi.

Reuters haber ajansına konuşan iki diplomatik kaynak, vergi şeffaflığını sağlaması için Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye biraz daha zaman tanıma konusunda anlaştığını belirtti.

Bu ön anlaşmayla Türkiye’nin kara listeye girmesinin önüne geçilmesi amaçlanıyor, ayrıca Ankara ile yeni bir çatışmadan kaçınmak hedefleniyor.

Yükümlülüğünü yerine getirmedi

Bazı şirketlerin ve zengin kişilerin daha az vergi ödemek için çeşitli numaralara başvurduğunun ortaya çıkmasının ardından Avrupa Birliği 2017’de vergi kaçırmayı kolaylaştıran, şeffaf olmayan sistemlere karşı bir dizi yasak kararı almıştı.

Türkiye’nin bu kara listeye girmemesi için geçen yılın sonuna kadar bazı yasaları geçirmesi ve yasalar sayesinde Avrupa Birliği ile otomatik olarak vergi bilgisi paylaşımına girmesi gerekiyordu. Ancak bu gerekliliği yerine getirmek için bir yıldan uzun bir süre tanınmasına karşılık Türkiye yükümlülüğünü yerine getirmedi.

Reuters’a konuşan AB diplomatı, “Türkiye teoride o listede olmalıydı ancak siyasi nedenler bunu önledi” dedi. Bir diğer diplomat da taahhüdü yerine getirmesi için ve bu kanunları yürürlüğe koyması için Türkiye’ye bu yılın sonuna kadar süre verildiğini söyledi.

 BRÜKSEL