Viranşehirli anneler çocuklarının talebinin karşılanmasını istedi

Çocukları cezaevlerinde açlık grevinde olan Viranşehirli anneler yürüyüş ardından Adalet Bakanlığı’na faks göndererek çocuklarının talebinin karşılanmasını istedi.

Urfa’nın Viranşehir ilçesinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridin kaldırılması talebiyle açlık grevi ve ölüm orucunda olan tutsakların anneleri, ilçe postanesine sloganlarla yürüyerek, Adalet Bakanlığı’na faks gönderdi.

Anneler çocuklarının talebinin kabul edilmesini istedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İlçe binasında bir araya gelen anneler, Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü ile birlikte ilçe postanesine doğru yürüyüşe geçti. “Bijî berxwedana zindanan” sloganı ile yürüyen annelere, ilçe sakinleri de alkışlar ile destek verdi. Anneler ulaştıkları ilçe postanesi önünde açıklama yaptı.

Açıklamada ilk konuşan Zeynep Kızılboğa, oğlu Ercan Kızılboğa’nın 1 Mart itibarı ile Ordu Cezaevi’nde açlık grevinde olduğunu söyledi. “Yeter artık” diyerek devam eden Kızılboğa, boğazlarından yemek ve su geçmediğini belirterek şunları söyledi: “Sesim Erdoğan’a gitsin, sağır olmamış ya. Onun da çocukları var. Ölüyoruz.”

Sonra konuşan Ayşe Sürücü, binlerce tutuklunun açlık grevinde olduğunu, ancak hükümetin “Görmedim, duymadım” anlayışını sürdürdüğünü söyledi. Cezaevlerinden tabutların çıkmamasını, ölümlerin yaşanmamasını istediklerini ekleyen Sürücü, “Bakanlığa taleplerimizi içeren faks göndereceğiz. Tecrit insanlık suçudur. Tecrit ile Türkiye’de bir kaos ortamı yaratıldı. Her alan tıkadı. Türkiye’nin bu kaostan çıkması için tecridin kalkması gerekiyor” dedi.

Anneler Adalet Bakanlığı’na gönderdikleri fakslardan sonra da HDP İlçe binasına kadar çocuklarının direnişini sahiplenen sloganlar eşliğinde yürüdü. URFA