Wan belediyesinin yarısı kadın olacak

Wan Büyükşehir Belediyesi ile Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm Bel-Sen) arasında Toplu İş Sözleşmesi (TİS) imzalandı. Sözleşmeye göre belediye çalışanlarının yarısının kadın olacak ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadın çalışanlara izin verilecek.

Belediye binasında gerçekleşen imza törenine Wan Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları Bedia Özgökçe Ertan ve Mustafa Avcı, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eşbaşkanı Mehmet Bozgeyik, Tüm Bel-Sen Eşbaşkanı Erdal Bozkurt, Tüm Bel-Sen Van Şube Eşbaşkanları Eylem Uca ve Şükrü Kaçıcı ile yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Sözleşmeye göre, belediyeni verdiği hizmetlerde ekonomik dengenin esas alınması ve belediyeye alınacak çalışanların yüzde 50’sinin kadın olması, eşine şiddet uygulayan çalışanların haklarının kendisinden alınıp eşine verilmesi maddeleri eklendi.

Belediye çalışanlarına, resmi dil dışında bölgede konuşulan dillerin öğretilmesi için gerekli katkının yapılması kararının yer aldığı sözleşmede, çalışanlara yılda bir kez chek-up yapılması, çocuk sahibi olan çalışanlar için ücretsiz kreş hakkı sağlanması maddeleri de yer aldı. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde çalışan kadınların izin hakkı, Engelliler Günü’nde engelli personelin izin hakkı da güvence altına alındı. WAN