Xakurkê’ye yeni işgal girişimi

AKP-MHP yönetimindeki Türk devleti, Güney Kürdistan’daki iki yıldır peyderpey devam eden işgalini genişletmek amacıyla Xakurkê bölgesine yeni bir saldırı başlattı.

Türk ordusu, SİHA ve İHA’lar eşliğinde savaş uçakları ve helikopterlerle yoğun bombardıman yaparak özel savaş birliklerini bazı bölgelere indirdi.

HPG, yaptığı açıklamada, geçen yıl Lêlikan bölgesine yapılan saldırıyı hatırlatarak, bu karadan operasyon girişiminin, gerillanın en etkin cevabıyla karşılaşacağını bildirdi.

Türk ordusu, önceki gece yarısından itibaren Medya Savunma Alanları’na yoğun bombardıman başlattı. Türk tarafı, kapsamlı bir operasyon yapıldığını, Savunma Bakanlığı aracılığıyla duyururken HPG BİM, saldırıyı teyit ederek, zafer naraları ve kapsamını çok daha büyük gösterme çarpıtmalarına işaret etti. BİM, Türk ordusunun büyük bir darbe alacağının açık olduğunu bildirdi.

HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM), Türk devletinin Xakurkê bölgesinde başlattığı işgal operasyonuna ilişkin dün öğle saatlerinde yazılı bir açıklama yaptı. BİM’in açıklamasının tamamı şöyle: ”Türk ordusu tarafından 27 Mayıs günü saat 23.00 sıralarında Güney Kürdistan’ın Xakurkê bölgesine bağlı Şekif ve Şehit Derwêş alanlarına yönelik olarak bir işgal operasyonu başlatıldı. İşgal güçleri, savaş uçakları ve helikopterler ile yoğun bir şekilde yapılan bombardımanlar ardından, alana yapmak istedikleri indirmelerle bölgede varlık göstermek istemiştir. Türk özel savaş basını, gelişen bu süreçle ilgili olarak zafer naraları atarak gerçekleri çarpıtmak istemekte, yalan yanlış verilere dayanarak, gelişen operasyonun kapsamını çok daha büyük göstermeye çalışmaktadır. Geçtiğimiz yıl Lêlikan bölgesinde yoğunlaşan savaş sürecinin farklı bir bölgeye taşırılması çabası olarak da değerlendirilebilecek bu karadan operasyon girişiminin, adı ne konulursa konulsun, Kürdistan Özgürlük Gerillası’nın en etkin cevabıyla karşılaşacağı ve tarihin en büyük darbelerinden birini yiyeceği açıktır. Alana dönük yoğun bir şekilde yapılan bombardımanların devam ettiği bu operasyon süreci hakkında geniş bilgiler daha sonra kamuoyuyla paylaşılacaktır.”

Dün de devam etti

Yerel kaynakların Rojnews’e verdiği bilgiye göre; Türk ordusu dün sabah saatlerinde ise helikopterlerle Şekîf ve Evdilkovî dağlarına çok sayıda asker indirdi. Türk ordusu, Başûr’da işgalci konumda bulunan güçlerini ve Kuzey’den getirdikleriyle birlikte bölgeye saldırdı. Aynı zamanda bölge savaş uçakları tarafından bombalanıyor ve helikopterlerle altına alınıyor. Saldırıya askerlerin yanı sıra çok sayıda korucu da gönderildi. Türk ordusu Şekîf, Evdilkovî, Lêlkanê ve Xakurkê bölgelerini ablukaya almak istiyor. Türk ordusu ile gerillalar arasında çatışmalar da yaşanıyor.

İşgalci Türk ordusu, dün sabah saatlerinde Binarê Qendil’e bağlı Kunekotri ve Bêrmeke köylerini de bombaladı.

Adını ‘Pençe’ koymuşlar

Türk Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise işgal saldırısının adı ‘Pençe Operasyon Planı‘ olarak duyuruldu. Açıklamada, önceki gün öğleden sonra Kara Kuvvetleri topçu bataryaları ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nca atışlar yapıldığı bildirildi. Atışların ardından saat 20.00’de bölgeye komando tugayı tarafından saldırı başlatıldığı kaydedildi. Açıklamada, ”Operasyon ATAK helikopterlerimizin de desteğinde planlandığı şekilde devam etmektedir. Bu harekat ile Hakurk bölgesinde kullanılan mağara ve sığınakların imha edilmesi ve teröristlerin etkisiz hale getirilmesi amaçlanmaktadır” ifadeleri kullanıldı. Açıklamada, saldırıya ilişkin bazı görüntüler de yer aldı.

Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan da işgal saldırısı başlatan ordusuna başarılar diledi.

Türk medyasına yansıyan

Türk medyasına göre; hava saldırısında tanker uçaklar da görev alırken, SİHA ve İHA’larla da desteklendi. Türk Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türk Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve kuvvet komutanları tarafından Silahlı Kuvvetler Komuta ve Harekat Merkezi’nden gece boyunca sevk ve idare edildi.

İran da topçu atışları yaptı

Bu arada Süleymaniye’nin Mawat beldesinde bulunan Asos Dağı’na İran ordusu tarafından top atışları yapıldı.

Alınan bilgilere göre; İran ordusu, dün sabah saatlerinde Süleymaniye’nin Mawat beldesinde bulunan Asos Dağı’na top atışları yaptı. Bölgede keşif uçaklarının dolaştığı belirtildi. Başûr ile Rojhilat sınır hattında bulunan Asos Dağı, geçmiş dönemde de Türk devleti ve İran tarafından bombalanmıştı.

Berham Salih gelmeden

Türk ordusunun yeni işgal girişimi devam ederken Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih’in dün Türkiye’de olması bekleniyordu. Salih’in danışmanı Hesen Cîhad’in önceki gün göre; Salih, Türkiye’ye ziyaret edecek ardından Suudi Arabistan’a geçecekti.

Salih, Cumhurbaşkanı seçildikten sonra AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın daveti üzerine 3 Ocak’ta Türkiye’yi ziyaret etmişti. ABD’nin olası İran müdahalesi ve bölgede yaşanan gelişmelerle bağlantılı olarak son süreçte Irak ile Türkiye arasında üst düzey görüşme trafiği yaşanıyor. Salih’in 25 Mayıs’ta Türkiye’ye ziyaret edeceği açıklanmıştı, ancak açıklanmayan bir nedenden ziyaretin ertelendiği duyurulmuştu. BBC’ye göre; Berham Salih ile Erdoğan’ın gündeminde, Güney Kürdistan’ı da kapsayan ‘güvenlik anlaşması’ var.Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi, 15 Mayıs’ta Ankara’ya yaptığı ziyarette Erdoğan’la ortak basın toplantısı düzenlemiş, Erdoğan burada ”Türkiye-Irak arasında bir askeri işbirliği ve güven anlaşmasının yapılmasının isabetli olacağına karar verdik” demişti.

Aynı gün Neçirvan oturdu

Öte yandan yeni işgal saldırısın yapıldığı ilk gün Neçirvan Barzani de Feder Kürdistan Başkanlığı koltuğuna oturdu.

Bağımsızlık referandumundan sonra istifa eden Mesud Barzani’den 1 Kasım 2017’den itibaren boşalan başkanlık koltuğunun yeni sahibi belli oldu. Federe Kürdistan Parlamentosu dün saat 11.00’de seçim için toplandı. 111 sandalyeli parlamentoda oylamaya 81 parlamenter katıldı. YNK ve Yeni Nesil Hareketi oturuma katılmadı. YNK, Kerkük Valiliği seçilmeyene kadar oturumlara katılmayacaklarını belirtirken, Yeni Nesil Hareketi ise oturumu boykot ettiğini açıkladı.

Neçirvan Barzani, Umed Abdulselam Qadır, Muhammed Hama Salih Qadır, Rebwar Aziz Mustafa ve Hiwa Abdullah Hıdır’ın aday olduğu oylamada, Neçirvan Barzani 68 oy alarak, Federe Kürdistan Başkanlığı’na seçildi. 

 BEHDİNAN


Iğdır’da 5 asker öldürüldü

Iğdır’da gerillaların işgal güçlerine karşı düzenlediği sabotaj eylemlerinde 5 asker öldürüldü.

HPG BİM tarafından paylaşılan detaylar şöyle: “Serhat Eyaleti’nde devam eden Devrimci Zafer Hamlesi kapsamında 27 Mayıs günü Iğdır’ın Aralık ilçesine bağlı Başaran Karakolu yolu üzerinde ilerlemekte olan işgalci Türk ordusunun piyade askerleri ve zırhlı araçlarına yönelik sabotaj eylemi düzenlendi. 1 Amarog tipi araç darbelendi, 5 asker öldürüldü ve çok sayıda asker de yaralandı. Eylem ardından zırhlı araçlar ve ambulanslarla ölü ve yaralı askerleri alandan uzaklaştıran işgalci Türk ordusu, operasyon başlattı. Bu operasyon akşam saatlerinde sonuçsuz bir şekilde geri çekildi.