Ya zafer ya zafer!

Qamişlo Şehit Aileleri Meclisi, Türk devletinin Kuzey-Doğu Suriye’yi işgal işgal saldırıları karşısında gösterilen direnişte şehit düşen üç QSD savaşçısı için Delil Saruxan Şehitliği’nde bir tören düzenledi.

QSD savaşçılarından Eli Eli (Eli Qamişlo), 1 Kasım’da Til Temir beldesine bağlı Mehmudiye köyünde Türk devletinin bombardımanı sonucu şehit düşmüştü. Diğer iki YPG savaşçısından Dilbirin Mihemed (Dilbirin) de Til Hemis ilçesine bağlı Hesiniyê köyünde, Mezlum Remedan (Mezlum) ise Til Birak ilçesinde DAİŞ saldırıları sonucu şehit olmuştu. Törende PYD Eşbaşkanı Şahoz Hesen ve yüzlerce yurttaş hazır bulundu.

Törende konuşan PYD Eşbaşkanı Şahoz Hesen, şehit ailelerine baş sağlığı diledikten sonra şunları dile getirdi: “Türk devleti bölgedeki tüm halklara karşı katliam uygulamak istiyor. Kürt halkı sadece kendi özgürlüğü için mücadele etmiyor. Kürt halkı bütün insanlık adına direniyor. Kürdistan’da zulüm karşısında alevlenen ateş zafere ulaşılıncaya kadar sönmeyecektir”.

PYD’nin daha kuruluş aşamasında saldırılara maruz kaldığını hatırlatan Hesen, “Kürt halkının örgütsüz kalmasını isteyenler daha ilik günlerde 5 arkadaşımızı komplo ile şehit ettirdi. Ancak Rojava Devrimi bütün komploları boşa çıkardı. Ortaya koyduğumuz mücadele ve direniş ile düşmanın tüm saldırılarının üstesinden geleceğiz. Tüm halkların özgürce yaşadığı demokratik yaklaşımımız var. Tüm dünya, Kuzey-Doğu Suriye halklarının bu mücadelesine destek veriyor. Bizler şehitlerin kanı ile elde ettiğimiz kazanımlarımızdan asla taviz vermeyeceğiz” dedi.

Hesen’in konuşmasından sonra Şehit Aileleri Meclisi Üyesi Refini Şêxmus şehitlerin kimlik belgesini okuyarak ailelerine teslim etti.

Törenin sonunda Şehit Eli Qamişlo’nun kuzeni Tolhildan Qamişlo da yaptığı konuşmada ailelerinin ilk defa şehit vermediğini belirterek, “Bizim gibi yüzlerce aile var. Bu direnişteki şiarımız ‘ya zafer ya ölüm’ değil ‘ya zafer ya zafer’dir” dedi.

QAMIŞLO