Yahudi Müzesi’nin katili Fransa’dan!

Fransa Gündemi

Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunan Yahudi Müzesi’ne düzenlenen ve dört kişinin ölümüyle sonuçlanan silahlı saldırının katil zanlısı Fransa’da yakalandı. Fransız vatandaşı Mehdi Nemmouche’nin yakalanmasının ardından Fransa’da yapılan operasyonlarda 4 kişi daha gözaltına alındı. Brüksel’de saldırıyı gerçekleştiren Nemmouche’un Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüyle bağlantıları olduğu ve daha önce Fransa’dan Suriye’ye savaşmak üzere gittiği yönünde bir fişlemenin olduğu Fransız iç-istihbarat birimi tarafından basınla paylaşıldı.
Fransa İslam Konseyi-(CFCM), açıklama yaparak Brüksel’de yaşanan katliamın müslümanlıkla ilgili olmadığı ve bu saldırının kabul edilemez olduğunu ifade etti. Fransa ise radikal islamcı güçlerin Fransa’daki örgütlenmelerine savaş açtıklarını ifade ediyor. Aynı IŞİD’in Suriye’de Türkiye ve Fransa tarafından desteklendiğine dönük bugüne kadar sayısız somut veri basın yayın organlarına yansımıştı.
Fransa devletinin Ortadoğu halklarına çevirdiği silah şimdi kendisini vurmaya başladı. Fransa’da yaşanan operasyonların ardından ise yeniden İslam karşıtlığı yükseltilmeye çalışılıyor. Fransa İçişleri Bakanlığı geçtiğimiz ay IŞİD ve El Kaide’nin Fransa’da yaşayan yabancı gençleri ve Fransız gençleri Suriye’ye götürdüğü ve buna dair bir mücadele başlattığını açıklamıştı. Bu mücadele planı çerçevesinde çok sayıda gencin fişlendiği belirtiliyordu.
Son gelişmelerle birlikte, IFOP kamuoyu yoklama kuruluşu tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre İslam dini ve Müslümanların Fransa’daki imajının giderek olumsuzlaştığını ifade ediyor. Sonuçlara göre; Fransızların yüzde 43’ü İslam’ı bir tehdit olarak algılarken, sadece yüzde 17’si Fransa için kültürel bir zenginlik olduğunu düşünüyor.
Avrupa Birliği ülkeleri arasında en fazla Müslüman nüfusa sahip ülke Fransa. Bunun yüzde 90’ı yabancılardan oluşuyor. Buna ek olarak Fransa’da İçişleri Bakanlığı verilerine göre her yıl 4 binden fazla Fransız din değiştirerek İslam dinini tercih ediyor. İslam dinini seçenler üzerinde bir araştırma yapan uzmanların verdiği bilgiye göre, bu seçimde daha önce ruhani arayışların etkili olduğu bugün ise özellikle  Müslümanların çoğunluk olarak yaşadığı büyük kent banliyölerindeki Hıristiyan gençlerin İslam’ı seçtiğine işaret ediyor. Fransa ise durumu tehlikeli bulduğunu ve bu gençlerin IŞİD, El Kaide ve değişik radikal İslamist örgüt tarafından diğer kültür ve inançlara karşı kullanıldığını ve Suriye’ye savaşmak üzere götürüldüklerini ifade ediyor.
Belçika’da Yahudi Müzesi’ne yapılan saldırı sonrası Fransa’da Yahudilerin yoğunluklu yaşadığı semtlerde bulunan okul ve kurumlar önünde özel güvenlik önlemleri alındı. Havalimanı, garlar, toplu-ulaşım araçları ve büyük meydanlarda aşırı güvenlik önlemleri ve kimlik kontrolleri sıklaştı. Garlarda özellikle İslami geleneklere göre giyinmiş gençler anında kontrole tabi tutuluyor. Diğer taraftan ülke genelinde ev baskınları ve gözaltılar devam ediyor. Kamuoyuna ise işin çok az bir kısmı yansıtılıyor. İçişleri Bakanlığı, detayları vermeksizin sadece 4 kişinin gözaltına alındığını bildiriyor.
Fransız basını özellikle Brüksel’de yaşanan saldırıyı günlerdir işlerken, aynı IŞİD’in Rojava ve Suriye’de gerçekleştirdiği katliamları görmemeye devam ediyor. Suriye’ye dair tüm katliamların rejim güçleri tarafından gerçekleştirildiği yönünde haberler dışında Suriye gündem olmuyor. Suriye denilince, Fransız basını için akla, Esad’ın diktatör rejimi ve onun gerçekleştirdiği katliamlar geliyor. Fransa basınının bu tutumu Fransa’nın devlet politikasıyla paralellik izliyor.
Fransa’nın Suriye ve Ortadoğu’da desteklediği çeteler ise şimdi Fransa’nın iç sorunu haline geldi. Fransa, bu vesileyle islam karşıtı kampı büyütmeye doğru fites değiştirdi!