Yaklaşan yerel seçimler

Fransa’da emeklilik sistemini tamamen altüst eden ve emeklilik maaşlarını da düşüren Macron’un emeklilik sistemine karşı mücadele 5 Aralık’tan bu yana devam ederken, ülke siyasetinin gündemi Mayıs ayında gerçekleşecek olan yerel seçimler. Yerel seçimlerdeki olasılıklar için anket şirketleri sıraya girerken, Macron’un diğer seçimlerde olduğu kadar şanslı olmadığı ifade ediliyor.

Basın yayın organlarında son aylarda yaşanan emeklilik reform paketi tartışmasının Macron’a ağıra mal olduğu ifade edilirken, Odaxa araştırma şirketinin verilerine bakıldığında Fransız solunun mevcut belediyeleri de kaybetmesi bekleniyor. Diğer seçimlerde olduğu gibi aşırı sağcı Le Pen azımsanmayacak oranda belediye elde edeceğe benziyor. Fransa’da seçimler iki turlu yapıldığı için solun yeniden Le Pen geçmesin diye merkez sağı desteklemesi bekleniyor.

Macron iktidara geldiği günden bu yana hem sosyal hem de kimlik sorunu üzerine çeşitli reform paketleriyle gündeme geldi. Sağlıktan ulaşıma, eğitimden emeklilik reformuna, göçmenlikten vergilendirmeye her alanda reform paketleri oluşturan mevcut hükümet seri biçiminde yasalar çıkardı. Meclis’te çoğunluğu sağlayan Macron partisi, sorunsuz olarak adeta bir yasa yapıcı hükümet olarak çalıştı. Solun muhalefeti ise meclis koltuklarında sınırlı olan milletvekili sayısıyla ancak iktidarla yürütülen polemikler etrafında yürüdü. Geniş kitleleri içine alan bir politik vizyondan uzak Fransız solu, hükümetin icraatlerini tartışan bir sol haline geldi. Sokakları Macron iktidara geldiği günden bu yana dolduran işçi ve emekçilerin talepleri noktasında öncülük misyonu oynayamayan solun seçimlerde şansı gözükmüyor. Özellikle Komünist Parti’nin son 30 yıldır kalesi olan bölgelerde yerini sağa kaptırması bekleniyor.

Sosyal hareketlerde ise mevcut seçimlere dair boykot tartışması yürürken, solun siyasi sorumluluğunu etkili olduğu sendikaların eline bırakması ise tartışmalara yol açtı. Sosyalist Parti’nin, Fransız Komünist Partisi’nin, Boyun Eğmeyen Fransa’nın ve diğer sol partilerin belediyelere dönük önermeleri ve projeleri ise halen ortada yok. Örneğin mevcut Paris Büyükşehir Belediyesi Sosyalist Parti’nin elinde. Seçime dönük önermesi ise gelecek dönem 100 bin ağaç ve park alanları. Elbette Paris için ekolojik anlamda projeler gerçekleştirmek önemli ama Parisli’nin mevcut seçimden beklediği, belediyenin kararıyla her gün türeyen sokaklarda yol kenarlarına yığılı, motor, bisiklet ve diğer motorsuz araç kaosunun bir an önce kontrol altına alınması, kent ve yerleşim sorunlarının giderilmesi, alt-yapı sorunları vb şeklinde sıralanıyor.

En acı tablo ise mevcut seçime en hazırlıklı olan ise Le Pen’ın aşırı sağ partisi. Hem aylardır yerellerde halk toplantıları, sokaklarda işyeri, ev ziyaretleri, sokak toplantıları hız kesmeden devam ediyor. Yıllardır ajitasyon ve propaganda olarak solun kullandığı araçları şimdi aşırı sağ kullanırken, henüz öne çıkmasa da merkez sağın önemli partisi Cumhuriyetçilerin de bu seçimde iyi bir sükse yapması bekleniyor.

Yerel seçimler maratonu ve adayların önümüzdeki günlerde daha da netleşeceği seçim yarışının şimdiden görünen sonuçlarına bakıldığında, liberal demokrasi sınırları içerisinde hareket eden tüm siyasi partilerin iflası net bir biçimde gözüküyor