Yas tutmayı değil, mücadeleyi seçti

Leyla Talo Xidir Alali, 8 Ağustos 2014’te DAİŞ çetelerinin Şengal’e saldırısı sırasında oğlu, yeni doğan kızı, eşi ve görümcesi ve erkek kardeşleriyle birlikte kaçırıldı. Tam iki yıl, sekiz ay ve altı gün boyunca esir tutulduğu süre boyunca psikolojik ve fiziksel istismar, tecavüz ve işkenceye maruz kaldı, 8 çete kişi tarafından alınıp satıldı.

Kendisini satın alanlardan biri, 2 yaşındaki kızını Iraklı bir kadına satmakla tehdit etti, onu  hamile kalmaya ardından fikrini değiştirip kürtaj yapmaya zorladı. Başka biri ise önce hamile bırakıp ardından kendi kendine kürtaj yapmaya mecbur bıraktı.

Sonunda çocukları ve görümcesiyle birlikte kaçakçılara para ödeyerek özgürlüğünü satın aldı. Eşi ve erkek kardeşlerinden hala haber yok. Şu anda Güney Kürdistan’daki mülteci kampı Şariya’da yaşıyor.

Leyla, hayatı boyunca tas tutmak yerine uluslararası sahneye çıkmaya ve sesini Êzîdî halkına yönelik şiddeti durdurmak için kullanmaya karar verdi. Dünyayı dolaştı ve birkaç resmi etkinlikte konuştu. 2018 yılında Rahibe Teresa Bellek Ödülü’ne layık görüldü.

Verilere göre kaçırılan yaklaşık 3 bin 500 Êzîdî DAİŞ’ten kurtarıldı ancak bin 300’ü kadın ve çocuk olmak üzere hala 2 bin 900 Êzîdî’den hala haber alınamıyor. Bazılarının kendilerinin kaçıranlarla birlikte hala Suriye’de olduğu ya da farklı ülkelere kaçırılmış olabilecekleri sanılıyor. Bazı kadınların ise, kendilerini kaçıranlarla birlikte çölde ve mağaralarda olduğu öngörülüyor.

Tecavüz sonucu çocuk sahibi olan kimi Êzîdî kadınların ise toplum baskısı nedeniyle kendi köylerine dönemediği ve bazılarının ise intihar ettiği biliniyor.

HABER MERKEZİ