Yaşar Kemal hep sözünü söylemiştir

Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) ve PEN, Soner Yalçın’ın yazısında Yaşar Kemal için kullandığı ‘’Yaşar Kemal şahsına yararı olmayan hiçbir şeyle ilgilenmedi maalesef…” sözleri için  “Yaşar Kemal ‘zulmün artsın’ diyerek zalime karşı durmuş, susmamış, yılmamış sözünü hep söylemiştir” diyerek yanıt verdi.

TYS ve PEN Türkiye, Soner Yalçın’ın Sözcü gazetesindeki “Ahlâk Davası” başlıklı yazısında Yaşar Kemal için “Yaşar Kemal şahsına yararı olmayan hiçbir şeyle ilgilenmedi maalesef…” sözlerine karşı ortak bir açıklama yayımladı. Açıklamadan bazı bölümler şöyle: “Yaşar Kemal, ‘Zulmün artsın’ diyerek zalime karşı durmuş, susmamış, yılmamış sözünü hep söylemiştir.Yaşamı boyunca, örgütlü mücadelenin içinde yer almış, 12 Mart darbesi ile ülkemizin içine düşürüldüğü karanlığa karşı, yazarların emeğinin korunması, tam bir söz ve yazı özgürlüğünün gerçekleştirilmesi ve korunması için her türlü yasal mücadeleyi sürdürmek amacıyla kurulan Türkiye Yazarlar Sendikası’nın kurucu genel başkanı olmuştur.

Yaşar Kemal Türkiye PEN Yazarlar Derneği’nin ilk genel başkanıdır. 12 Eylül faşizminde tüm dernekler kapatıldıktan sonra PEN Türkiye’nın yeniden hayata dönmesini sağlayandır.

1960’lı yıllarda, TİP’nin Genel yönetim ve Merkez Yönetim Kurulu üyesi olmuş, radyoda parti sözcüsü olarak konuşmuştur. Mahalle mahalle, kahve kahve dolaşıp Türkiye İşçi Partisi’ni anlatmıştır. Aydınlar Dilekçesinin dinamolarındandır.

Reklamını yapmadan, böbürlenmeden, kimselere belli etmeden, hapishanelerde çürüyen aydınlara, haksız yargılananlara her daim el uzatmış insandır.

Yaşar Kemal, ‘namuslu bir hayat yaşamış’ gerçek bir aydınımızdır.  Edebiyatımızın evrensel sesi Yaşar Kemal yaşamıyla, yapıtlarıyla hep yaşayacaktır.”

HABERMERKEZİ