Yaşını büyültüp tutukladılar, 25 yıldır hapishanede -Hazırlayan: Zabel MİRKAN

Zindana sığmayan sesler…

Hapishanelerde yaşanan hak ihlallerine karşı tutsakların itirazlarının tamamına disiplin soruşturmaları açılarak, karşılığında hücre cezaları başta olmak üzere farklı türlerde disiplin cezaları uygulanıyor. Kandıra F Tipi Kapalı İnfaz Kurumu ise bu uygulamaların en sert şekilde uygulandığı hapishanelerden biri. Kandıra’da tutsaklar, KHK düzenlemelerinden sonra hapishane çalışanlarının keyfi uygulamalarına maruz kalıyor ve bu uygulamaların çoğu işkenceye varan düzeyde şiddet içeriyor. Tutsakların maruz kaldıkları hak ihlallerini hapishane idaresine iletmeleri dahi ceza almaları için yeterli. İdris Başaran, Kandıra’da kalan 31 hasta tutsaktan yalnızca biri. Başaran, 1994 yılında gözaltına alınmış ve sonrasında iki haftayı aşkın bir süre gözaltında kalmış. 9 kardeşten ikincisi olan Başaran, gözaltı sürecinden sonra, 16 yaşındayken yaşı büyütülerek PKK davasından müebbet hapis cezasına çarptırılmış. 25 yıldır mahpus olan Başaran’ın 15 yıldır boğuşmak zorunda kaldığı birden çok hastalığı var. Epilepsi krizi, kalın bağırsak, mide ve çölyak hastalıklarının yanı sıra, kalbinden de üç kez anjiyo oldu Başaran. Ve tüm bunlara rağmen sürekli sürgün-sevklere maruz kaldı. Bundan yaklaşık iki yıl önce Kandıra F Tipi cezaevinden Balıkesir cezaevine, oradan da Bursa H Tipi cezaevine sürgün edilen Başaran’ın tedavisi, bu sürgünler nedeniyle de aksadı. Başaran ilk olarak 2011’de Adana Kürkçüler F Tipi’nde tek kişilik hücrede kalırken kalp krizi geçirmiş. Duran kalbi tekrar çalıştırılan Başaran, diğer rahatsızlıklarından dolayı üç kez ameliyat oldu ve yakın dönemde de bir anjiyo operasyonu geçirdi. 2018’in Şubat ayında ise keyfi aramalardan biri esnasında koğuşu basıldığı esnada ayakta sayım vermediği için gardiyanlar tarafından işkenceye maruz kaldı. 10 kişi kaldıkları koğuşları gardiyanlar tarafından basıldığında Başaran ranzanın üst kısmında yatıyorken, gardiyanla önce ona yönelmiş. Başaran’ı yattığı ranzadan yere atmışlar ve bu saldırı sonucu Başaran bayılmış. Tutsak baygın halde yerde yatıyor olmasına rağmen ters kelepçe yaparak darp edilmeye devam edilmiş. Babası Mehmet Emin Başaran şöyle diyor: “En azından Kandıra’dayken iyi kötü tedavi görüyordu ama bu cezaevinde tedavi edilmediği yetmezmiş gibi bir de işkence görüyor. Daha ne istiyorlar? İdris’in gençliğini çaldılar, hasta ettiler, şimdi de ölmesini mi istiyorlar?”

Mektup Adresi:

İdris Başaran

Kandıra F Tipi Kapalı İnfaz Kurumu / Kocaeli


Tedavi hakkı engelleniyor

Leyla Elma Ocak 2018’de, iki yoldaşıyla birlikte, Elazığ T Tipi cezaevinden Osmaniye 1 No’lu cezaevine sürgün edildi. Leyla ve yoldaşlarına Osmaniye cezaevine girişinde çıplak arama dayatıldı. Kabul etmedikleri için infaz koruma memurları tarafından zorla kıyafetleri çıkartılan Leyla’ya, protesto amacıyla çıkartılan kıyafetlerini giymediği için yine infaz koruma memurları tarafından zorla giydirildi.

Leyla’nın bulunduğu koğuşa ve hapishanenin tamamına her gün sabah 8, akşam 5 ve 7’de olmak üzere günde tam üç sayım yapılıyor. Bu sayımlarda mahpusların askeri düzende sayım vermeleri talep edilmektedir. İstenildiği gibi sayım vermeyen tutsaklar saçlarından ve kollarından çekilerek havalandırmaya sürükleniyor ve burada darp ediliyor.

Bu dayatmaya karşı çıktığı için darp edilenlerden biri de Leyla. Avukatıyla ve ailesiyle olan görüşlere sürekli kolları mor çıkıyor bu nedenle. Ve bu askeri düzen dayatması sadece sayımlarda değil, her an dayatılıyor tutsaklara. Leyla ve yoldaşlarından çöpleri verirken dahi hazır olda beklenilmesi talep ediliyor, kabul etmediklerinde de gardiyanlar tarafından darp ediliyorlar. Hapishane yönetimin son marifeti ise hücrelerin ortak alanlarına kamera takmak!

Uzunca bir süredir kansızlık, demir eksikliği, kalp kapakçığında çökme ve yumurtalıklarında kist gibi çeşitli hastalıkları bulunan, ağır sancı ve ağrılar çekmesine rağmen acil olan tedavi hakkının engellenen Leyla’ya Ekim 2018’de toplam 62 gün hücre ve 11 ay görüş cezası verildi. Leyla disiplin cezaları ve görüş yasaklarıyla dış dünyadan tamamen izole edilmek isteniyor…

Mektup Adresi:

Leyla Elma

Osmaniye 1 No’lu Hapishanesi / Osmaniye