Yeni havalimanı daha az yolcu ve yük taşıyor

Kapatılan Atatürk Havalimanı, İstanbul Havalimanı’ndan hem daha fazla yolcu hem daha fazla yük taşıyordu. Atatürk Havalimanı’nı kullanan uçak sayısı da daha fazlaydı.

Devlet hava meydanları işletmesi (DHMİ) Mayıs ayı yolcu ve yük taşımacılığı verilerini yayımladı. Rakamlar İstanbul Havalimanı’nın (İHL) kapasitesine yaklaşmadığını ortaya koydu. Dünyanın en büyük havalimanı olarak tanıtılan İHL, kapatılan Atatürk Havalimanı’ndan hem daha az yük hem de daha az yolcu taşıyor. Dahası Türkiye ekonomisini şahlandıracak diye anlatılan İstanbul Havalimanı’nı Atatürk Havalimanı’ndan daha az ticari uçak kullanıyor.

DHMİ verilerine göre Atatürk Havalimanı’nı geçen yıl sadece Mayıs’ta 5 milyon 502 bin yolcu kullanmıştı. Bu sene Atatürk Havalimanı yolcu taşımacılığına kapatıldı. Onun yerine kullanılan İstanbul Havalimanı’nın yolcu kapasitesi daha çok olmasına rağmen daha az yolcu kullandı. Resmi verilere göre Mayıs’ta İstanbul Havalimanı’nı kullanan yolcu sayısı 5 milyon 228 bin kişi oldu.

Daha az uçak

Türkiye ekonomisini şahlandıracağı iddia edilen İstanbul Havalimanı’nı kullanan uçak sayısı da Atatürk Havalimanı’ndan daha az. Kapasitesi daha çok olmasına rağmen İstanbul Havalimanı’nı Mayıs’ta kullanan uçak sayısı 36 bin 174 oldu. Buna karşılık geçen yıl sadece Mayıs’ta Atatürk Havalimanı’nı kullanan uçak sayısı 38 bin 793 olmuştu.

4,5 kat daha az yok

Havalimanı yalnızca yolcu taşımacılığında değil, yük taşımacılığında da kullanılıyor. Geçen yıl sadece mayıs ayında Atatürk Havalimanı kullanılarak taşınan yük miktarı 200 bin ton olmuştu. Buna karşılık bu yıl İstanbul Havalimanı kullanılarak taşınan yük miktarı 45,1 bin ton olarak gerçekleşti. Böylece kapatılan Atatürk Havalimanı, onun yerine açılan İstanbul Havalimanı’ndan 4,5 kat daha fazla yük taşıdığı ortaya çıktı.

Aycı ve eşine hizmet

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı’nın eşi için havalimanına getiren uçağın merdivenlerinden inerken, kırmızı halı serildi. Sosyal medyada tepkiyle karşılanan videoda Aycı kırmızı halı üzerinde yürüdükten sonra yöneticilerle tokalaşarak selamlaşıyor. Dahası THY Yönetim Kurulu Başkanı Aycı ve eşi gittikleri yerlerde limuzinlerle karşılanıyor. 21 Şubat 2019’da  Frankfurt’a iniş yapan Aycı için özel limuzin bile tutulmuş.

Eski başkanlar karşıydı

THY eski Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin, 3 Mayıs 2013’te şunları söylemişti: “TGerek AHL, gerek Sabiha Gökçen’e 2’şer milyar dolar maliyetle birer paralel pist yaparak 120 milyonun üzerindeki yıllık yolcu talebini rahatlıkla karşılarsınız. Bu nedenle Yeni Hava Limanı yapmak gereksizdir, kaynak israfıdır. Dünyadaki en büyük şehirlerdeki en yoğun alanlar 100 milyon kapasiteye ulaşmaz bile.

Eski THY Başkanı Hamdi Topçu’ya göre 3. Havalimanı gereksiz bir Binali Yıldırım projesiydi.


Taşıyacak yolcu bulamadı

İstanbul Havalimanı’na taşıma hizmeti sunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) ait HAVAİST, faaliyete başladığı 2 aylık süre içerisinde hatların yüzde 25’ini kapattı.

İstanbul Havalimanı’na şehiriçi yolcu taşıma hizmeti veren, İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden Otobüs AŞ’ye bağlı HAVAİST, çalışmaya başladığı 6 Nisan’da 20 olan hat sayısını 15’e düşürdü. HAVAİST’in faaliyete başladığı tarihten sonra 2 aydan kısa sürede hatların yüzde 25’i kapatıldı.

HAVAİST, 6 Nisan’dan itibaren İstanbul genelinde 20 ayrı hat ve 65 durakta 150 otobüsle hizmet vermeye başlamıştı.

AirportHaber‘in haberine göre, günde 2 bine yakın sefer düzenleyen HAVAİST, bu kararı bazı hatlarda yeterli doluluk sağlanamaması ve edilen zarar nedeniyle aldı.


Ray-makası yok tren setleri almış

Marmaray için alınan milyonlarca euro değerindeki tren setleri, gerekli uzunlukta ray-makas sistemi olmadığı için depoya atıldı.

Milletvekili Lütfü Türkkan, Meclis’te, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Türkkan, 2013’e kadar Marmaray Projesi kapsamında Güney Kore’den ithal edilen ancak gerekli uzunlukta ray-makas sistemi olmadığı için hizmete alınamayan 10’lu vagondan oluşan 38 tren setinin Haydarpaşa ve Edirne Gar müdürlüklerinde atıl bekletildiklerine dikkat çekti. Türkkan, ne kadar kamu zararı oluştuğu hakkında bilgi istedi.

Önergeye yanıt veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Marmaray Projesi “Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı banliyö hatlarının iyileştirilmesi” işi kapsamında 34 set 10 araçlı ve 20 set 5 araçlı tren seti olmak üzere toplam 54 set (440 araçlı) tren temin edildiğini bildirdi.  Turhan, iş kapsamında 1 adet 5 araçlı tren setinin fiyatının 5 milyon 624 bin 1628 Euro ve 1 adet 10 araçlı tren setinin fiyatının da 10 milyon 750 bin 366 Euro olmak üzere toplam 440 aracın (34 set 10 araçlı ve 20 set 5 araçlı tren seti) sözleşme fiyatının 478 milyon 5 bin 400 Euro olduğuna dikkat çekti.

Türk Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, yolcu sayısına göre işletmeye alınacak olan trenlerin istasyon sahalarında depolandığını söyledi. “Düzenli bakım ve temizliklerini yapıyoruz” diyen Turhan, bu nedenle de kamu zararı oluşmadığını ileri sürdü.

ANKARA