Yeni ittifak sinyali

Türkiye siyasetinde gündem Erdoğan-Bahçeli atışması.  Erdoğan’ın ABD ile yaptığı görüşmeler, Merkel’i ziyaret ve ardından Rahip Brunson’un cebine uçak biletini koyması ile Erdoğan-Bahçeli krizi geliyorum diyordu.

Kriz gerçek mi?

Neredeyse herkesin tartıştığı mevzu bu! Kanaatim krizin gerçek olduğu yönünde.

Pekki kriz devam eder mi veya krizin dozajı ne olur?

Krizin büyüme emareleri var ve Erdoğan-Bahçeli kavgası kızışabilir.

Niye mi kızışabilir?

Anlatayım.

Politik kriz Ergenekon’un sözcüsü Bahçeli’nin Erdoğan’ı nefes alamaz hale getirmesine karşı O’nun bunu aşma çabası sonrasında geldi.

Erdoğan bu kuşatmayı yarabilir mi?

İşi zor. Ergenekon, 15 Temmuz darbe girişiminde ve sonrasında Gülen’e karşı Erdoğan’ı desteklenmesinin mükafatını aldı; stratejik yerlere kadrolarını yerleştirdi ve ideolojik politik hakimiyet sağlayarak Erdoğanı kendisine tabi kıldı.

MHP 15 Temmuz 2016’dan sonra bir nevi Ergenekon’un politik merkezi oldu. Bu merkezin sözcüsü olarak Devlet Bahçeli bir nevi paralel Cumhurbaşkanı gibi…

Paralel iktidar ABD ve AB ile bütün köprüleri yakmak isterken içeride milliyetçi Türkçü siyaseti daha çok yaygın kılmak istedi.

Bahçeli’nin bilinen Çakıcı ziyareti ve af talebi Sedat Peker’e karşı Çakıcı’yı devreye sokma hamlesiydi. Bir yerde iktidar mafyasına paralel mafya dengesi…  Yerel seçim ve Andımız tartışmaları paralel iktidarın mükâfatını alma isteği ile ilgilidir.

Erdoğan ya cemaat ile ilk yıllarında yaptığı gibi herşeyi teslim edecekti ya da erken bir hamle yapacaktı!

İkincisini yapmaya çalışıyor.

Kriz büyüyordu ve kriz şartlarında tek başına direnme şansı kalmamıştı.

Mafya liderlerinden Alaattin Çakıcı’nın tahliyesi, Brunson’da rehine durumunun devamı ve batı (ABD, Avrupa) ile kriz Erdoğan’ın politik geleceğini riske ediyordu.

Bilinen Almanya ziyareti bu şartlarda gerçekleşti.

Trump ve Merkel desteğini garanti ederek MHP’de birleşen Ergenekon kuşatmasını aşmak istiyor.

Ergenekon’a karşı Gülen, liberal demokrat ve Kürt siyasi hareketi ile; Gülen’e karşı Ergenekon ve Kürt siyasi hareketi ile; Kürt siyasi hareketi ve sol demokratik çevrelere karşı Ergenekon ile ittifak yaptı.

Erdoğan iktidarı son on yılda ittifak ilişkisinde zikzaklar çizdi.

Ve şimdi yeni bir ittifak ihtiyacı ile karşı karşıya…

Bunun için içeride demokratik çevrelerin önüne çektiği bariyerleri kaldırması lazım ki buna pek istekli değil. Ergenekon’dan gelen kuşatmayı aşması da mevcut baskı ve otoriterlik şartlarında mümkün değil.

Erdoğan, Bahçeli’den gelen Türk andı çıkışı ve Danıştay’ın bu konudaki kararına „Siz Türkçülük yaparsanız Kürt kardeşim de Kürtçülük yapar“ sözleri bir çıkış çabası.

Ergenekon’a karşı sol demokratik çevreler ve Kürt siyasi hareketi ile ittifak yapar mi?

Çok zor.

ABD yönetimi ve Avrupa başkentlerinden böyle bir ittifak için kimi teşvikler var.

Lakin Erdoğan çok günah işledi.

Erdoğan ittifak için kimi sinyaller verse bile Kürt siyasi hareketi ve sol demokratik çevreler buna sıcak bakmazlar. Yine de siyasette kapılar hep aralık durur!