Yeni kayyum hazırlıkları

Amed’in ilçe belediyelerine de kayyum atanacağı yönünde basına yansıyan iddialara ilişkin açıklama yapan HDP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı Salim Kaplan, yeni kayyum hazırlıklarını siyasi darbenin devamı olarak yorumladı.

Partilerinin üç büyükşehir belediyesine iktidar eliyle kayyum atanması ardından Amed’in ilçe belediyelerine de kayyum atanacağına dair iddialar basına ve sosyal medyaya yansıdığına dikkat çekilen açıklamada, ”İlgili haberlerde paylaşılan ve resmi belgeler olduğu anlaşılan görsellerde Bismil, Çınar, Dicle, Eğil, Ergani, Hazro, Kayapınar, Kocaköy, Kulp, Silvan, Sur ve Yenişehir ilçe belediye eşbaşkanlarının da görevden alınacağına ilişkin ifadeler olduğu görüldü. Ayrıca aynı belgelerde belediye eşbaşkanlarımızın kişisel bilgilerinin de paylaşıldığı anlaşıldı” denildi.

 Belgeler reddedilmedi

 Diyarbakır Valiliği tarafından iddialara verilen yanıtla birlikte belgelerin gerçek olduğunun kabul edildiği vurgulanan açıklamanın  devamında şu ifadeler yer aldı: “Açıklamada, söz konusu belgeler için kullanılan ‘İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün Diyarbakır Valiliğine gönderdiği bir yazı’ ifadesi bu belgelerin doğru olduğunun kabulü oldu. ‘Görevden Uzaklaştırma’ başlığı ile hazırlanan bu yazı, İçişleri Bakanlığı’nın yeni bir kayyum darbesi hazırlığı içerisinde olduğunun göstergesidir.

Halk nazarında karşılığı yok

 Bir kez daha anlaşılmıştır ki; kayyum atamaları hukuki değil tamamen siyasal tasarruftur. İktidarın seçimde kaybettiklerini geri alma çabasıdır. Halkın iradesinin gasp edilmesi ve sandık iradesinin yok sayılmasıdır. Atanan kayyumların halkımız nazarında hiçbir karşılığı olmadığını, Edirne’den Hakkari’ye tüm demokrasi güçlerinin kayyum yoluyla seçmen ve halk iradesinin gaspına nasıl karşı geldiğini geçtiğimiz birkaç haftada gördük. Keza uluslararası alanda da bu kayyum darbesinin hiçbir meşruiyetinin olmadığı birçok kurum ve kuruluş tarafından açıkça ilan edildi.

Kayyum atamaya devam etmek, seçimle kazanamadığını devlet şiddeti ve gücü ile hukuksuz bir şekilde gasp etmek, çözüm değildir. İktidarı zor yoluyla elde etmek, siyasi başarı değil zorbalıktır, zulümdür, kötülüktür. İktidarın bu adımları çaresizliğinin bir göstergesi ve çöküşün kanıtıdır.

Demokratik direnişe devam

 İktidara çağrımız, ilçelere kayyım atama hazırlığından vazgeçmesi, halkın seçtiklerinin yerine atadığı kayyımları görevden alması ve o koltukları gerçek sahiplerine iade etmesidir. Bizler, tüm demokrasi güçleri ile birlikte kayyım darbesi karşısında demokratik protesto hakkımızı kullanmaktan, demokratik direnişi sürdürmekten vazgeçmeyeceğiz. AKP-MHP ittifakının ülkeyi ve toplumu gün be gün daha karanlık ve faşizan baskıların yoğunlaştığı bir döneme sürüklemesi karşısındaki mücadelemizi kararlı bir şekilde sürdüreceğiz.”